Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEPërse çiftet ndahen pas 8 vitesh martesë

Përse çiftet ndahen pas 8 vitesh martesë

Sipas statistikave, kohëzgjatja mesatare e martesave për çiftet që divorcohen është 8 vjet. Por pse tetë në vend të, të themi, 11 ose 15? Pyetje e mirë. Këtu është shpjegimi:

Fillimi

Kur u dashurove për herë të parë, kishe nevojë psikologjikisht për diçka në jetën tënde, të largoheshe nga prindërit, të kesh stabilitet ose një fëmijë, të ndihesh i rëndësishëm ose të kujdesesh për dikë.. Në mënyrë të pandërgjegjshme keni bërë një marrëveshje.

Ndërtimi i një jete

Në dy vitet e para, ju ndërtoni një jetë me rregulla dhe rutina së bashku, kështu që keni stabilitet: Kush i nxjerr plehrat, sa shpesh vjen nëna ime për darkë, kush fillon seksin? Disa çifte nuk e kalojnë kurrë këtë faze, ata debatojnë për stilin e jetës dhe divorcohen, por shumica prej nesh ia dalin.

Kriza

Por pas pesë, gjashtë, shtatë ose tetë vjetësh, njëri prej partnerëve (ose zakonisht të dy) bëhet shqetësohet. Jeta që ata kanë ndërtuar, me rregullat dhe rutinat, nuk funksionon më ose nuk përshtatet.

Pse? Për shkak se partneri juaj bëri një punë të shkëlqyeshme duke plotësuar atë nevojë të fillimit- ju u larguat nga shtëpia, keni stabilitet ose një fëmijë, u ndjetë të nevojshëm – dhe tani nevojat tuaja kanë ndryshuar. Por ju jeni ngecur në këtë kuti të një jete që keni krijuar dhe ajo që ju ka pëlqyer më së shumti tek tjetri tani po ju çmend.

Shpërtheni!

Çiftet fillojnë të debatojnë ose tërhiqen. Mesazhi themelor është: “Kjo nuk po funksionon; Unë nuk ia dalë dot më duke filluar nga e para,” dhe ata divorcohen. Dhe dy ose tre vjet më vonë, ata martohen sërish dhe e fillojnë procesin nga e para.

Ose, në vend që të grinden, nuk e bëjnë. Ata bëjnë çmos për të anashkaluar të gjitha këto emocione dhe për të përqafuar problematikat duke gjetur një zgjidhje.

Sfida

Tingëllon dëshpëruese, por jo e pashmangshme. Në vend të divorcit ose shpërqendrimit, sfida është t’i kushtoni vëmendje atij shqetësimi dhe atyre emocioneve dhe t’i përdorni ato si informacion, duke ju ndihmuar të bëni llogaritë dhe të shihni se çfarë ju nevojitet tani.

Mos shkoni në rrugën e gabuar!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME