Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETPolicia bllokon 80 mijë litra naftë kontrabandë 

Policia bllokon 80 mijë litra naftë kontrabandë 

Policia e Durrësit ka shpallur në kërkim tre persona dhe ka sekuestruar 80 000 litra karburant të futur kontrabandë përmes një peshkarexhe në port. Blutë bëjnë me dije se peshkarexha kishte dalë pa lejen e kapitenerisë në det të hapur dhe më pas kishte fitur GPS me qëllim humbjen e gjurmëve.

Mësohet se në këtë moment peshkarexha ka ngarkuar karburantin nga një tjetër anije dhe është kthyer në port me depozitat plotë.

Njoftimi i policisë

Durrës

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Diesel”.

Operacioni, i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Durrës, pas informaciont të marrë në rrugë operative.

Dolën në det, pa njoftuar kapitenerinë dhe Policinë Kufitare, si dhe fikën GSP, me qëllim marrjen e një sasie të madhe nafte dhe futjen e saj kontrabandë, bllokohet nga Policia, peshkarexha me 80.000 litra naftë.

Shpallen në kërkim administratori, kapiteni dhe mekaniku i peshkarexhës, të cilët kishin përshtatur, një depozitë, në një peshkarexhë, për naftën e kontrabanduar, me qëllim shmangien e detyrimeve doganore, si dhe kishin ankoruar peshakrexhën pa njoftuar në ish-kantierin detar në Portin e Durrësit.

Sekuestrohet peshkarexha me 80.000 litra naftë të dyshuara të kontrabanduara.

Në veprimet e para hetimore morën pjesë edhe Policia Kufitare, Dega Doganore Durrës, Antikontrabanda Detare dhe FSPD Port Durrës.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Durrës, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, se në ish-kantierin detar në Portin e Durrësit, ishte ankoruar një peshkarexhë, me naftë të dyshuar të kontrabanduar, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Diesel”.

Në kuadër të këtij operacioni u shpallën në kërkim shtetasit:

– A. M., 38 vjeç, banues në Durrës, administrator i peshkarexhës;

– F. A., 65 vjeç, banues në Durrës, kapiteni i peshkarëxhës;

– N. Xh., 53 vjeç, banues në Durrës, mekaniku i peshkarexhës.

Në vijim të veprimeve u bë sekuestrimi i peshkarexhës dhe i sasisë së naftës të dyshuar të kontrabanduar.

Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës po vijon puna për zbardhjen e plotë të kësaj veprimtarie të kundërligjshme, identifikimin dhe vënien para përgjegjesisë ligore të shtetasve të tjerë të përfshirë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME