Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEPropozimet/ CNN: Ja destinacionet më të mira për 2023

Propozimet/ CNN: Ja destinacionet më të mira për 2023

Viti i ri hap dhe perspektiva të reja. Ndër to janë padyshim udhëtimet dhe destinacionet e reja.

Shfletoni më poshtë galerinë e vendeve më të bukura për tu vizituar në vitin 2023 sipas CNN:

Australia Perëndimore

Më 20 Prill 2023, një eklips i plotë diellor do të jetë i dukshëm mbi skajin veriperëndimor të Australisë. Qyteti i Exmouth dhe Gadishulli i madh Ningaloo kanë plane të mëdha për këtë ngjarje.

Polonia

Shfaqja e solidaritetit të vendit me Ukrainën fqinje është një arsye për ta vizituar. Krakovi historik, në foto, Varshava dhe pyjet, liqenet dhe malet e fshatit janë arsye më të mira për të eksploruar Poloninë.

Liverpool, Angli

Qyteti port i Anglisë, Liverpool, më i njohur në mbarë botën si vendlindja e The Beatles, po i shton një tjetër kapitull trashëgimisë së tij muzikore. Në maj, do të jetë qyteti pritës i Eurovizionit 2023.

Charleston, Karolina e Jugut

Charleston shpesh ka shqyrtuar historinë e banorëve të saj me ngjyrë. Ka marrë hapa për ta rregulluar atë. Muzeu Ndërkombëtar afrikano-amerikan pritet të hapet gjatë vitit 2023.

Vilnius, Lituani

Kryeqyteti i Lituanisë feston 700 vjetorin e tij më 25 janar 2023. E gjithë qendra e qytetit është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Fixhi

Ujëra të shkëlqyera blu, shkëmbinj nënujorë koralorë të gjerë dhe qindra ishuj të qetë: Fixhi nuk është një zgjedhje e vështirë.

Manaus, Brazil

Shtëpia e operës në Manaus, Teatro Amazonas, daton në vitin 1896. Bashkoni një vizitë në qytet me një arratisje në pyllin tropikal të Amazonës.

Selanik, Greqi

Kulla e Bardhë është një pikë referimi në Selanik por de shijet joshëse, historia dhe afërsia me plazhet dhe malet janë disa faktorë që i rrisin profilin qytetit.

Ruanda

Vendi afrikan mirëpret një hotel të ri turistik të mrekullueshëm në vitin 2023, me hapjen e Sextantio Rëanda në një ishull në hapësirën e madhe të liqenit Kuvu. Parqet kombëtare ofrojnë gjithashtu mundësinë për të takuar gorillat dhe rinocerontët e bardhë të rrezikuar.

Goteborg, Suedi

I votuar si destinacioni më i qëndrueshëm në botë në botë për gjashtë vjet rresht, qyteti i dytë më i madh i Suedisë zhvillon festën e 400-vjetorit të tij këtë vit.

Ras al-Khaimah, Emiratet e Bashkuara Arabe

Kalaja Dhayah është një nga vendet kryesore historike të këtij emirati. Ras al-Khaimah gjithashtu ka shumë për të ofruar për adhuruesit e natyrës dhe aventurave.

Laosi

Ujëvara spektakolare Kuang Si në jug të Luang Prabang është një nga vendet mahnitëse të Laosit. Një hekurudhë e re me shpejtësi të lartë e bën më të lehtë lëvizjen përreth vendit me një ritëm më të shpejtë.

Gruyères, Zvicër

Shtëpia e djathit më të mirë në botë. Gruyères ofron gjithashtu shëtitje dhe një qytet mesjetar perfekt.

Minneapolis, Minesota

Owamni nga The Sioux Chef, një restorant fitues i çmimit James Beard 2022, po ndriçon komunitetet vendase në Minneapolis dhe më gjerë.

Bogota, Kolumbi

Lagjja historike La Candelaria në kryeqytetin e Kolumbisë është pjesë e asaj që e bën Bogotán një çerdhe të kulturës dhe kuzhinës.

Lugina Mustang, Nepal

E famshme për udhëtimet e saj malore nëpër shtigje të lashta që dikur lehtësonin tregtinë midis Himalajeve dhe Indisë, Lugina mahnitëse Mustang e Nepalit ndodhet në pragun e Tibetit.

Tanzani

Në Tanzani, lidhjet e reja ajrore me aeroportin më të madh të vendit në Dar es Salaam do ta bëjnë vendin më të aksesueshëm për disa udhëtarë dhe Marriott po hap një pronë të re në qytet.

Kajro, Egjipt

Kajro është e mbushur me histori dhe kulturë. Shpresat janë të mëdha që Muzeu i Madh Egjiptian do të hapet në vitin 2023 për të shfaqur një koleksion të madh të thesareve antike të vendit.

Ishulli Naoshima, Japoni

“Kungulli i verdhë”, krijuar nga artisti i famshëm Yayoi Kasama, është një nga ekspozitat e çmuara të këtij ishulli të mbushur me art. Kohët e fundit u riinstalua pasi u përfshi nga një stuhi.

Belize

Ishulli më i madh në Belize, Ambergris Caye, krenohet me plazhe idilike. Por dhe pyjet e brendshme tropikale të vendit dhe rrënojat arkeologjike ia vlejnë të vizitohen gjithashtu.

Oaxaca, Meksikë

Shteti i Oaxaca dhe qyteti me të njëjtin emër kanë një traditë të pasur të kuzhinës.

Otava, Kanada

Në Otava, Rideau Canal bëhet pista më e madhe e patinazhit në botë në dimër. Është një nga destinacionet kryesore të këtij qyteti modest.

Uganda

Nga maja e një prej majave më të larta në Parkun Kombëtar Bëindi, vizitorët e mundshëm mund të shohin mrekullitë natyrore të Ugandës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME