Friday, March 31, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËTRI SFIDAT SHQIPTARE PËR VITIN 2023

TRI SFIDAT SHQIPTARE PËR VITIN 2023

Nga Daniel Muçaku-

Ky vit që sapo kemi hyrë do të ketë tre prioritete kryesore.

I pari është se si do të shkojnë zgjedhjet vendore të 14 majit. Në varësi të rezultatit të këtyre zgjedhjeve do të varet fati i qeverisë Rama.

Nëse humbet zgjedhjet PS-ja, gjë që duket shumë e vështirë pasi kemi një PD të përçarë, atëhere opozita do të fillojë bllokimin e qeverisë në rrugë e në parlament, duke e çuar në krizë politike dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Por kjo skemë nuk duket të ketë shanse.

Tjetër prioritet do të jetë SPAK-u dhe arrestimet VIP. Ky vit do të jetë vit arrestimesh nga kupola e politikës. Nuk do të ketë “cironka”, por me presionin ndërkombëtar, sidomos amerikan, steka e arrestimëve do të jetë shumë më lart se ish-ministra!

I fundit, por jo nga rëndësia do të jetë ana ekonomike. Pra si do të jetë ekonomia e çdo familje shqiptare, do të jetë qetësia shoqerore.

Kjo do të jetë sfida kryesore e qeverisë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: