Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedProtesta/Associated Press: Në shesh mijëra mbështetës

Protesta/Associated Press: Në shesh mijëra mbështetës

Nga The Associated Press 

Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare mbajtën një protestë paqësore në kryeqytetin Tiranë të enjten, duke i kërkuar qeverisë së qendrës së majtë të japë dorëheqjen për shkak të krizës së kostos së jetesës dhe korrupsionit të dyshuar.

Shqipëria ka parë një rritje të çmimeve të produkteve ushqimore bazë dhe karburanteve të lidhura me luftën në Ukrainë dhe ndikimin afatgjatë të pandemisë së koronavirusit.

Protesta u organizua nga partia kryesore opozitare e qendrës së djathtë, Partia Demokratike dhe mori pjesë kreu i saj Sali Berisha, një ish-president dhe kryeministër 77-vjeçar.

Berisha është zotuar të rikthejë partinë në pushtet pasi humbi në tre zgjedhjet e fundit parlamentare dhe akuzon qeverinë aktuale për korrupsion.

Por partia e tij është rrënuar nga grindjet e brendshme pasi Sekretari i Shtetit Antony Blinken vitin e kaluar ndaloi Berishën dhe të afërmit e tij të afërt të hynin në SHBA për “akte korruptive që minuan demokracinë në Shqipëri” gjatë mandatit të tij si kryeministër 2005-2013.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME