Sunday, September 24, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETRrëmbime dhe rrahje, vidio të postuara nga gangsterët shqiptarë

Rrëmbime dhe rrahje, vidio të postuara nga gangsterët shqiptarë

Britani – Gangsterët e pamëshirshëm shqiptarë po përdorin video tejet të dhunshme në rrjetet sociale për të ndihmuar në luftimin e një “lufte të fshehtë periferike” për kontrollin e bizneseve fitimprurëse të kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar.

Pamjet e tmerrshme të TikTok të zbuluara nga britanikja Daily Mail tregojnë bosët e bandave duke përdorur rrëmbime, burgosje dhe rrahje brutale për të vendosur autoritetin e tyre në rrjetin e fabrikave të drogës të fshehura në shtëpi banimi në të gjithë vendin, të njohura ndryshe si “shtëpi bari”.

Videot, disa me mbi 10.000 shikime, paraqesin viktima të mavijosura keq që rënkojnë nga dhimbja ose luten për ndihmë, çka shihet si një paralajmërim i ashpër për bandat rivale.

Kriminologët thanë se bandat po drejtonin fushatën e përgjakshme të rrjeteve sociale të orkestruar me kujdes për të reklamuar forcën e tyre mbi rrjetet kriminale rivale dhe si mënyrë për të joshur rekrutë të rinj.

Një investigim i fshehtë i medias britanike zbuloi gjithashtu se si trafikantët e njerëzve u ofronin emigrantëve të paligjshëm mundësinë për të punuar në “shtëpitë e barit” në Mbretërinë e Bashkuar për të shlyer borxhin e tyre pas mbërritjes.

Diçka e tillë vjen pasi sindikata e Forcave Kufitare paralajmëroi Sekretarin e Brendshëm se rritja e emigrantëve kriminalë përbën një “rrezik të konsiderueshëm” për sigurinë kombëtare, me azilkërkuesit tradicionalë të zëvendësuar nga “meshkuj të rinj” me lidhje të dyshuara me krimin e organizuar.

Shqiptarët përbënin rreth 60% të emigrantëve që kaluan kanalin La Manche gjatë verës, ku deri në 7000 mendohet se kanë mbërritur në Britaninë e Madhe deri më tani këtë vit, shumë prej të cilëve dyshohet se janë zhytur në botën e krimit.

Shqipëria kishte numrin më të lartë të shtetasve të huaj në burgjet angleze dhe të Uellsit vitin e kaluar, me 1528 të burgosur.

Një video e TikTok me mbishkrimin “e keqja vjen nga ne” me mbi 11.000 shikime tregon një shqiptar që merr në pyetje një person me sy të nxirë dhe të fryrë për ta detyruar atë të rrëfejë se ka hyrë në fabrikën e tyre të kanabisit dhe të tregojë njeriun që e ka dërguar.

Një person i dytë në të njëjtën video është filmuar duke u kërcënuar me rrahje të mëtejshme nga një burrë jashtë kamerës nëse ai refuzon të flasë dhe detyrohet të hapë gojën për të treguar se si i janë thyer dhëmbët tashmë. Ai përshkruan se si ata po synonin një shtëpi kanabisi në një rrugë banimi në Slough, Berkshire.

Një tjetër video e fshirë së fundmi tregonte një burrë të gjakosur duke qarë teksa rrihej brutalisht, ku një nga sulmuesit dëgjohej duke bërtitur në shqip “Torturojeni derisa të tregojë emrin e pjesës tjetër të bandës së tij”.

Pamjet, të cilat kishin afro 10 mijë shikime para se të hiqej, ishin me mbishkrimin: “Hajduti i shtëpisë së kanabisit në Angli u kap nga shqiptarët”.

Një video e tretë tregon pesë shqiptarë të armatosur me thika, hanxhar dhe sëpata duke kërcyer rep në shoqëruar me mbishkrimin “Gati për të hyrë në shtëpitë e kanabisit.”

Një tjetër video tregon një bandë të maskuar të armatosur me hanxhar, thika dhe çekiç duke goditur derën e përparme të një shtëpie kanabisi për të cilën thuhet se ndodhet në Londër.

Një video e tjetër tregon dy burra që hyjnë në një shtëpi me kanabis. Njëri me kapuç të zi dhe mban një çekiç hanxhar në një derë të mbyllur, ndërsa shqiptari brenda thërret furishëm për ndihmë.

Ervin Karamuço, profesor i kriminologjisë në Universitetin e Tiranës, citohet nga Daily Mail të ketë thënë se operacionet shqiptare të drogës së krimit të organizuar po rivalizonin tani bandat origjinale të mafias italiane.

Këto postime nuk janë vetëm për të frikësuar, por edhe për të reklamuar veten si grupet më të forta të krimit për të inkurajuar rekrutët e rinj. Është një lloj konkurrence.

Ata po luftojnë për kontrollin e zonave dhe thonë ne jemi shumë më të fortë se banda rivale, ndaj bashkohuni me ne. Këto grupe tashmë kontrollojnë zona të mëdha të periferisë së Londrës dhe pjesë të tjera të vendit.

Ata janë shumë të dhunshëm. Nuk kanë asgjë për të humbur. Thjesht duan të marrin kontrollin dhe të pasurohen.

Bandat përpiqen gjithashtu të tundojnë anëtarët e rinj duke përdorur rrjetet sociale për të ekspozuar jetën e tyre luksoze dhe për të treguar makinat dhe aksesorët e tyre të shtrenjtë.

 Në fillim këto grupe përdornin vetëm armë, tani po përdorin teknologji. Ata po bëhen më të zgjuar dhe më të sofistikuar me djem shumë të zgjuar që dinë mënyrën më të mirë për të shfrytëzuar rrjetet sociale.

Këto banda përdorin gjithashtu rrjetet sociale për të trafikuar anëtarë të rinj të bandës në Mbretërinë e Bashkuar.

Videot tronditëse u shfaqën mes një morie rastesh të zymta që theksonin shkallën dhe brutalitetin e luftës periferike të zhvilluar midis bandave rivale shqiptare dhe ndonjëherë britanike në qytete dhe qytete që variojnë nga Tunbridge Wells në Taunton.

Policia muajin e kaluar shkatërroi një bandë shqiptare pasi dyshohet se rrëmbyen një 30-vjeçar për katër ditë dhe e mbajtën atë përkundrejt shpërblimit prej 400 mijë paund.

I riu u tha se ishte rrahur dhe torturuar gjatë rrëmbimit në lindje të Londrës pasi borxhet nuk ishin paguar.

Agjencia Kombëtare e Krimit kreu bastisje javën e kaluar për ta shpëtuar, ku pesë burra dhe një grua akuzohen për vepra, duke përfshirë rrëmbim, burgim të rremë dhe kërcënim për vrasje.

Dy hajdutë që goditën me thikë për vdekje një shqiptar gjatë një përpjekjeje të dështuar për të rrëmbyer rreth 100.000 paund bimë kanabisi, u dënuan me burgim të përjetshëm këtë muaj.

Renato Geci, 21 vjeç, u vra me një thikë kuzhine dhe vëllai i tij Vilson Geci, 29 vjeç, u sulmua me një kaçavidë dhe iu hodh acid në fytyrë pasi Shaddai Smith, 32 vjeç dhe Jason Sebran, 38 vjeç sulmuan fabrikën e ‘sofistikuar’ të drogës në një rrugë rezidenciale në perëndim të Londrës, ku mbaheshin 200 bimë kanabisi marsin e kaluar.

Gjashtë shqiptarë u burgosën këtë javë për drejtimin e një ferme të ‘sofistikuar’ kanabisi që kultivonte drogë me vlerë mbi 300.000 paund në një dyqan të lirë në Market Street në Rhyl, Uellsi i Veriut.

Tre shqiptarë u burgosën muajin e kaluar pasi policia zbuloi se kishin pothuajse 300 mijë paund kanabis dhe para kesh, pasi persona të armatosur dhe të maskuar hynë në shtëpinë e tyre në Bradford dhe i sulmuan.

Pas marrjes në pyetje të Glen Xhaferrit, 26 vjeç, të dhunuar dhe të mavijosur, Redjon Muratit, 28 vjeç dhe Anis Plauku, 29 vjeç, në spital, policia gjeti makinën Audi A5 të tyre të braktisur pranë spitalit me 84 mijë paund në një çantë të zezë në sediljet e pasme.

Një kontroll i mëvonshëm në shtëpitë e tyre në Bradford zbuloi 16 thasë me kanabis me një vlerë prej mbi 150 mijë paund dhe 35 mijë paund të tjera në para kesh, si dhe anti spyware.

Anis Plauku, i cili pësoi një krisje të kafkës dhe i diplomuari në inxhinieri Glen Xhaferri, i cili kishte prerje në kokë dhe hundë, u dënuan me nga tre vjet burg. Piktori dhe dekoratori Redjon Murati, i cili mori një plagë të thellë në kyçin e dorës, u dënua me 27 muaj burg.

Policia në Liverpool arrestoi këtë javë një 28-vjeçar shqiptar me dyshimin për kultivim kanabis pasi 400 bimë u zbuluan në një shtëpi me tarracë në qytet.

TikTok hoqi videot dhe ndaloi disa nga llogaritë pasi u njoftua nga Daily Mail.

Një zëdhënës i gjigantit të mediave sociale tha:

Udhëzimet e Komunitetit të TikTok e bëjnë të qartë se ne ndalojmë përmbajtjen e dhunshme në platformë.

Ne nuk i lejojmë njerëzit të përdorin platformën tonë për të kërcënuar, nxitur ose përshkruar dhunën dhe çdo përmbajtje që konstatohet se është në kundërshtim me këto politika do të hiqet.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-11340819/Albanian-gangsters-posting-videos-kidnappings-beatings-warnings-rivals.html
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: