Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShega dhe përfitimet shëndetësore prej saj

Shega dhe përfitimet shëndetësore prej saj

Shega është plot me substanca të vlefshme ushqyese si taninat e hidrolizueshme, flavonolet, antocianinat, si dhe acidet fenolike dhe organike.

Hulumtimet kanë treguar se këto komponime kanë përfitime të shumta shëndetësore dhe mund të mbrojnë kundër kushteve dhe sëmundjeve të caktuara metabolike.

Dietologët kanë veçuar tri përfitime kryesore të shegës për shëndetin tonë:

Është e shkëlqyer për shëndetin e zorrëve
Një nga funksionet më të rëndësishme shëndetësore të shegës është efekti i saj në mikrobiotën e zorrëve dhe përdorimi i mundshëm i saj si agjent antimikrobik.

Shega rrit bakteret e zorrëve Akkermansia muciniphila në jashtëqitje. Akkermansia është një baktere miqësore me zorrët që mund të na mbrojë nga zhvillimi i diabetit, inflamacionit dhe çrregullimeve metabolike.

Përveç kësaj, fibra nga farat e shegës kontribuon në shëndetin e zorrëve duke shërbyer si prebiotik dhe siguron sasinë e nevojshme për të mbajtur jashtëqitjen e rregullt dhe për të optimizuar shëndetin e sistemit tretës.

Është plot me flavonoide
Antocianinet në shegë kanë një rol të rëndësishëm si një komponent ushqimor funksional. Anthocyanins janë studiuar për efektet e tyre të shumta shëndetësore, të tilla si vetitë antioksiduese, antiinflamatore dhe antiproliferative, që do të thotë se ato mund të kontribuojnë në parandalimin e disa sëmundjeve dhe në reduktimin e shenjave të plakjes së parakohshme.

Këto pigmente bimore të tretshme në ujë i përkasin familjes së flavonoideve dhe janë përgjegjës për ngjyrën e frutave dhe lëngut të tij. Sa më i errët të jetë fruta, aq më e madhe është sasia e pranishme e antocianit.

Lëngu i tij është një antioksidues i shkëlqyer
Sipas hulumtimeve, potenciali antioksidues i lëngut të shegës është më i madh se ai i verës së kuqe dhe çajit jeshil. Kjo është arsyeja pse lëngu i shegës është një pije e preferuar për njerëzit e zënë që udhëtojnë shumë.

Hulumtimet tregojnë gjithashtu se pirja e 50 mililitra lëng shege në ditë mund të ndihmojë në reduktimin e krijimit të pllakave në arterien karotide deri në 35 për qind pas një viti.

Si mund të përdoret shega?
Ka shumë mënyra të shijshme për të shijuar përfitimet e shegës. Farat e saj mund t’i shtoni në sallata, kos dhe smoothie.

Një mënyrë tjetër e shijshme dhe praktike për të konsumuar shegët është pirja e lëngut të shegës. Gjëja kryesore këtu është ta holloni me ujë në një raport 1:1 për të parandaluar rënien e sheqerit në gjak.

Ju gjithashtu mund ta përzieni lëngun e tij me sodë për ta kthyer atë në një pije freskuese.

Më pas, mund të shtoni lëng shege në salcën e sallatës edhe jashtë sezonit.

Shega është një frutë super e shëndetshme dhe përbërësit dhe metabolitët e saj të disponueshëm biologjikë kanë një efekt të favorshëm në shprehjen e gjeneve, që do të thotë se ato janë padyshim një superushqim që duhet të përfshini në dietën tuaj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME