Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAShkatërrohet laboratori i drogës në Ekuador, prodhonte 15 ton kokainë në muaj...

Shkatërrohet laboratori i drogës në Ekuador, prodhonte 15 ton kokainë në muaj me vlerë 150 mln dollarë

Ushtria ekuadoriane arriti të shkatërrojë një laborator të gjerë të përpunimit dhe përpunimit të kokainës në sektorin El Derrumbe, i vendosur në veriperëndim të kantonit San Lorenzo dhe afër kufirit politik ndërkombëtar me Kolumbinë.

Rezultatet e këtij operacioni u zbuluan nga Milton Rodríguez, komandanti i Task Forcës së Përbashkët Esmeraldas (FTCE), këtë të premte, më 15 mars. Pas vëzhgimeve dhe raportimeve prej rreth tre muajsh operacioni policor në kampin ilegal u krye mëngjesin e datë 14 mars.

“Prodhimi i vlerësuar ishte pesëmbëdhjetë ton substanca të planifikuara që i nënshtrohen kontrollit (SCS) në muaj, duke prekur ekonomitë kriminale me rreth 150,000,000 dollarë,” shpjegoi oficeri ushtarak.

Sipas njoftimeve ushtarake, droga e përpunuar transportohej përgjatë lumit Mira në shtetin fqinj. Infrastruktura kishte pesë zona prodhimi me 1000 m², me dhoma gjumi dhe dhomë ngrënie për afërsisht 80 persona. Laboratori ishte i ndërtuar mbi një shkëmb dhe i mbuluar nga bimësi e lartë me dukshmëri të vështirë ajrore, shkruajnë mediat e huaja.

Oficerët e uniformuar gjetën dhe shkatërruan në vendngjarje tre kaldaja të tipit furrë industriale, 200 litra aceton, 2 cilindra tharëse metalike të njohura, 18 furra me mikrovalë, 3 kanaçe me prekursorë kimikë (acidi klorhidrik). Katër peshore industriale, një makinë ambalazhimi me vakum, një gjenerator drite industriale, një kuzhinë industriale, njëzet bombola GLN, dy ngrirës industriale dhe një prese hidraulike.

Asnjë arrestim nuk u regjistrua gjatë këtij operacioni antidrogë, shpjegoi Rodríguez. Nga qershori 2023 deri në mars të këtij viti, Forcat e Armatosura shkatërruan shtatë laboratorë droge në zonën kufitare veriore midis Esmeraldas dhe Nariño (Kolumbi).

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME