Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAShkatërrohet organizata kriminale shqiptare në Spanjë, 17 të arrestuar

Shkatërrohet organizata kriminale shqiptare në Spanjë, 17 të arrestuar

Agjentët e Policisë Kombëtare kanë çmontuar në provincën e Valencias një nga organizatat kriminale “më aktive” me origjinë shqiptare që dyshohet se i është kushtuar trafikut ndërkombëtar të kokainës në lindje të Gadishullit. Më shumë se 820 kilogramë kokainë janë sekuestruar dhe 17 persona janë arrestuar, mes të cilëve kreu i grupit, i njohur nga agjentët për kontaktet e tij në Amerikën Latine, Evropë dhe Dubai.

Në total, ka pasur tre faza të ndryshme, pas fillimit të hetimeve në fillim të vitit 2023, me të mësuar për ekzistencën e grupit. Drejtohej nga shtetas shqiptarë të vendosur në Valencia dhe shpërndanin drogë në masë, përveç pastrimit të parave. Fillimisht u identifikua plotësisht drejtuesi i organizatës, i cili drejtonte disa kompani me seli në vendin tonë duke përdorur automjete të nivelit të lartë për udhëtimin e tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME