Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETShqiptarët Dean Çelaj dhe Erblin Ribari në listën e Forbes “30 under...

Shqiptarët Dean Çelaj dhe Erblin Ribari në listën e Forbes “30 under 30”

“30 under 30” ose ndryshe 30 persona nën moshën 30-vjeçare listohen çdo vit nga revista prestigjioze Forbes, ky listim përfshin grupimin kryesor të cilët kanë patur sukses në biznes dhe impakt të konsiderueshëm në shoqëri

.Këtë vit në listim ishin dhe dy djem shqiptarë, Dean Çelaj dhe Erblin Ribari, në kategorinë e Impaktit Social dhe Financës.

Dean Çelaj, themeloi Akademi.al në vitin 2019 në një fillim për të mësuar arsimor në Shqipëri. Dukeuar si Khan Academy, Akademi.al video mësime nga mësuesit që publikojnë funksionin falas të mund t’i shikojnë. Kur Covid-19 goditi Shqipërinë, Akademi.al nënshkroi kontrata me qeveritë e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut për t’u bërë platforma e tire zyrtare e mësimit në bisedimet. Tani ka mbi 545,000 përdorues dhe 23,000 video edukative në shqip.
Erblin Ribari, shqiptari nga Kosova CFO në dua.com, një pjesë që ofron për mua nga njëri-tjetri, unë faqe që mund të arrijnë të marrin nga kolegët. Dua ka mbledhur 4.75 milionë dollarë fonde dhe vlerësohet plot 32 milionë dollarë, me 130,000 aktivë aktivë në aplikacion. Ribari ka marrë një MBA nga Instituti i Teknologjisë në Rochester dhe dua.com është inkubuar në Harvard Innovation Labs.

https://www.instagram.com/tv/CdTId2ZK8Lx/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Rikujtojmë se në vitin 2020 një tjetër shqiptar ishte pjesë e listës së Forbes, Geri Çupi, themelues i startup-it Twig dhe bashkëthemelues i Hajde App

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME