Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedSinoptikanët grek/ Po vijnë shira, stuhi dhe borë në lartësi të ulët

Sinoptikanët grek/ Po vijnë shira, stuhi dhe borë në lartësi të ulët

Shira dhe stuhi priten sot, e hënë, 23 janar, me temperatura relativisht të larta për sezonin, me përjashtim të perëndimit dhe erëra deri në 6 beaufort në Jon.

Më hollësisht, vranësira priten kryesisht në rajonet kontinentale dhe Joniane, ndërsa reshje shiu dhe stuhi sporadike do të ketë në zonat perëndimore dhe veriore të vendit dhe në Thesali. Në malet e Pindos dhe Maqedonisë Perëndimore do të ketë reshje bore. Përqendrimet e pluhurit në atmosferë do të jenë të shtuara dhe vende-vende do të ketë reshje balte.

Temperaturat në Maqedoninë Perëndimore do të lëvizin nga -2 deri në 9 gradë Celsius, në pjesën tjetër të Maqedonisë, në Traki nga 4 deri në 15, në Thesali nga 5 deri në 16, në Epir nga 3 deri në 12, në Kontinentin Lindor nga 4 deri në 17 gradë. në kontinentin perëndimor nga ora 7 deri në 12, në Peloponez nga 7 deri në 16, në Ishujt Jon nga 8 deri në 13, në Ishujt Veriorë dhe Lindorë të Egjeut dhe në Ciklada nga ora 8 deri në 16, në Dodekanez nga 7 deri në 17 dhe në Kreta nga 6 deri në 20 gradë Celsius. Vërehet se në kontinentet perëndimore dhe Jon temperatura minimale pritet nga fundi i njëzetekatër orëve.

Erërat në Egje do të fryjnë nga drejtimet jugore 2 deri në 4 bafore, por në veriun e Egjeut nga mesdita do të kthehen në drejtim të lindjes 3 deri në 5 bafore. Në Jon erërat do të fryjnë fillimisht nga drejtimet juglindore 4 deri në 6 bafore por nga mëngjesi në Jonin verior do të dobësohen dhe do të fryjnë nga drejtimet jugperëndimore 2 deri në 4 beauforte deri sa në jug të Jonit do të bëhen veriperëndimore 2 deri në 4 Bofort.

Të martën parashikohen reshje të dendura shiu dhe stuhi në Maqedoninë qendrore dhe nga orët e mesditës në Thesali – kryesisht në zonat detare – bregdetare – dhe në Sporada, ndërsa reshje bore do të ketë në malësitë kontinentale qendrore dhe veriore.

Kliko linkun dhe shiko live

https://embed.windy.com/embed2.html?lat=34.814&lon=23.730&detailLat=37.984&detailLon=23.735&width=770&height=450&zoom=5&level=surface&overlay=wind&product=ecmwf&menu=&message=&marker=true&calendar=now&pressure=true&type=map&location=coordinates&detail=&metricWind=default&metricTemp=default&radarRange=-1

Marousakis: Moti i keq po vjen – Stuhi dhe borë në lartësi të ulëta

Për një valë të rëndë moti të keq që pritet në ditët në vijim dhe do të sjellë reshje shiu, stuhi, madje edhe borë, flet në parashikimin e tij meteorologu Clearchos Marousakis.

Në veçanti, me postimin e tij në Facebook, ai paralajmëroi një bombë meteorologjike që do të sjellë përkeqësim të motit nga mesi i javës së ardhshme.

Karakteristika kryesore e tij janë shirat dhe stuhitë e forta, erërat e stuhishme dhe gjithashtu bora këtë herë dhe në lartësitë e ulëta të vendit qendror dhe verior. Ky mot i keq realisht do të sjellë reshje të dendura bore nga Lamia e lart, ndërsa më në jug do të shkaktojë reshje të dendura shiu dhe stuhi.

“Ky mot i keq në fakt do të sjellë reshje të dendura bore nga Lamia e lart, ndërsa më në jug do të shkaktojë reshje të forta shiu – stuhi”, vëren ai.

Në mënyrë analitike:

Javë e re me interes të veçantë moti

Me “topin” polar (temperaturat në atmosferën mesatare afër -35°) që vazhdon të rrotullohet në zonën më të gjerë të Italisë dhe duke na dërguar valë të njëpasnjëshme moti të keq, do të kalojnë edhe ditët e para të javës së re. Praktikisht, kjo për vendin tonë do të thotë se moti i paqëndrueshëm do të vazhdojë të mbizotërojë me reshje shiu dhe kryesisht në zonat detare-bregdetare fenomene stuhi të cilat do të alternohen me intervale të përmirësimit të motit i cili do të jetë më i madh drejt pjesëve detare jug-juglindore. Natyrisht, borë do të ketë edhe nga zonat malore të kontinentit, mundësisht pak më e ulët në pjesët veriperëndimore të kontinentit.

Por gjërat më të vështira duket se na vijnë nga mesi i javës e në vazhdim.

Përpjekje e re për të formuar një bombë meteorologjike

Ky “top” ajri polar që rrotullohet prej ditësh në zonën e Italisë, është në gjendje të formojë një nivel të ulët barometrik shumë të thellë, presioni barometrik i të cilit mund të bjerë disa kilobar në një periudhë të shkurtër kohore, duke çuar në atë që ne e quajmë në Meteorologji. një “bombë meteorologjike” ».

Përpjekja e parë për të formuar një “bombë meteorologjike” u bë të premten e kaluar kur një nivel i ulët barometrik nga pjesët perëndimore-veriperëndimore të Mesdheut filloi udhëtimin e tij në lindje me një presion fillestar barometrik prej 1003 kilobar dhe kur arriti në detin Tirren u thellua. me presionin barometrik ndaj tij arrin qendrën e tij prej 990 kilobar, një rënie prej rreth 13 kilobar në rreth 15 orë ku dhe më pas duke u përballur me sipërfaqe tokësore filloi të dobësohej.

Vlen të theksohet në këtë pikë se për gjerësitë tona gjeografike, formimi i një bombe moti ndodh kur presioni barometrik në qendër të një niveli të ulët bie 17 kilobar ose më shumë në një periudhë 24-orëshe.

Këtë të mërkurë-të enjte, ky ‘top’ polar pritet të formojë një nivel të ri barometrik këtë herë mbi detet jugore të Italisë dhe ndërsa rrotullohet mbi ujërat e ngrohta do të thellohet mjaftueshëm për të tentuar edhe një herë të formojë një bombë moti. Në çdo rast, ne po flasim për një ciklogjenezë të fortë.

Mot i rëndë – i rrezikshëm i rëndë nga mesi i javës

Me të dhënat e parashikimit të disponueshme deri më tani nga e mërkura – e enjte dhe më pas niveli i ulët barometrik i fortë nga rajoni sicilian duhet të lëvizë më në lindje duke shkaktuar mot të keq në rajonin tonë me karakteristika kryesore shirat e dendur – stuhitë, erërat e forta dhe gjithashtu bora. kohë edhe në lartësitë e ulëta të vendit qendror dhe verior. Ky mot i keq realisht do të sjellë reshje të dendura bore nga Lamia e lart, ndërsa më në jug do të shkaktojë reshje të dendura shiu – stuhi.

Është një mot i keq që kërkon vëmendje dhe shumë studim pasi është mjaft e vështirë për modelet meteorologjike të simulojnë këto formacione ciklonesh që ndryshojnë me shpejtësi në kohë dhe hapësirë.

Këtu janë dy video nga sistemi ynë i parashikimit mbi ecurinë e reshjeve dhe gjithashtu sistemet barometrike. Kapja e rrjedhës ciklonike në hartat e reshjeve është mbresëlënëse.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME