Wednesday, March 22, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIStadiumi Quzhou: Stadiumi më i madh gjysmë nëntokësor në botë

Stadiumi Quzhou: Stadiumi më i madh gjysmë nëntokësor në botë

Si një projekt i artit të tokës, MAD Architects konceptoi idenë e “Quzhou Stadium”, një stadium betoni spirale i ngulitur në tokë dhe i mbuluar me çati bari.

Me një sipërfaqe prej 33,731 metra katrorë dhe një kapacitet prej 30,000 vendesh, stadiumi ndodhet në qytetin Quzhou, 400 kilometra në jugperëndim të Shangait dhe është i rrethuar nga pyje. Është qendra e parkut sportiv në ndërtim Quzhou, sipërfaqja e të cilit do të arrijë në 700 kilometra katrorë. Do të jetë “kompleksi më i madh në brendësi në botë”, pretendon zyra, e cila drejtohet nga arkitekti Ma Yansong.

Edhe pse është pjesërisht i zhytur në tokë, forma e stadiumit është krijuar me një pikë referimi një varg malor që duket prej tij. “Peizazhi sjell në mendje peizazhet e planetëve të imagjinuara nga shkrimtarët vizionarë të trillimeve shkencore”, tha zyra. “Për Ma Yansong, stadiumi largohet nga arkitektura konvencionale e ambienteve sportive. Ai u konceptua si një pjesë e artit tokësor që zhytet në natyrë dhe mirëpret të gjithë të mblidhen dhe të ndajnë frymën e sportit,” shtuan ata.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: