Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORESir Paul McCartney është bërë muzikanti i parë miliarder në Mbretërinë e...

Sir Paul McCartney është bërë muzikanti i parë miliarder në Mbretërinë e Bashkuar

Sir Paul McCartney ka hyrë në klubin e miliarderëve, duke u bërë muzikanti i parë britanik që grumbullon një pasuri të tillë, sipas renditjes vjetore të Sunday Times që konfirmon një prirje rënëse të numrit të miliarderëve në Britaninë e Madhe. Sipas kësaj renditjeje të 350 pasurive më të mëdha të vendit të publikuar sot, 82-vjeçari ish-Beatle ngjitet në vendin e 165-të duke shijuar frytet e koncerteve të tij të shumta dhe të drejtave të autorit.

Sipas informacioneve të The Sunday Times, vitin e kaluar të ardhurat e tij u rritën me 50 milionë paund. Kjo u ndihmua nga turneu që ai bëri në 2023 dhe publikimi i ‘Now And Then’, kënga e fundit nga Beatles, me të gjithë anëtarët e saj të lëshuar nëntorin e kaluar dhe ripublikimi i dokumentarit të vitit 1970 ‘Let It Be’.

Në krye të listës edhe për një vit ishte biznesmeni Gopichand Parmanand Hinduja dhe familja e tij me vlerën e tyre në 37.2 miliardë lekë. paund. Kjo është shuma më e madhe e regjistruar ndonjëherë në këtë listë.

Lista përfshin 250 individë dhe familje me një total prej 795.3 miliardë paund pasuri. Sipas listës, kjo shumë është më e madhe se ekonomia e Polonisë. Emra të tjerë në listën e tij më të pasur të 2024 përfshijnë Sir Elton John, ish-Spice Girl Victoria Beckham me burrin e saj David dhe legjendën Andrew Lloyd Webber.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME