Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTATraktorët grekë “pushtojnë” Larisën

Traktorët grekë “pushtojnë” Larisën

Grqi – Fermerët kanë dhënë sinjalin e nisjes në orën 12 të së dielës në mënyrë që traktorët të jenë në sheshin qendror të Larisës.

Po përshkallëzohen mobilizimet e fermerëve që nesër të dielën do të “pushtojnë” Larisën me traktorët e tyre nga gjashtë hyrje të qytetit. Pas një takimi që u zhvillua pasditen e së enjtes në Qendrën Kulturore të Nicës, fermerët vendosën të lëvizin automjetet e tyre të dielën në Sheshin Qendror të Larisës dhe të hënën për të përforcuar bllokun që është ngritur në kryqëzimin e Platykambos.

Fermerët kanë dhënë sinjalin e nisjes në orën 12 të së dielës që traktorët të jenë në Sheshin Qendror. Aty do të mblidhen dhe në një marrëveshje do të ketë rreshtimin e tyre deri në mesditën e së hënës.

Zgjedhja e së dielës për të nisur ciklin e ri të mobilizimeve u vendos, për të mos krijuar problem me funksionimin e tregut, pasi fermerët duan të gjithë qytetarët në krah dhe nuk duan të bien në konflikt me profesionistët. Madje, ata theksojnë se “nuk duam të dalim në konfrontim me askënd. Ne duam që ata të gjithë atje me ne të tregojnë mbështetje.”

Takim sërish me operatorët në bllokun Platykambos

Për momentin, janë rreth 300 traktorë nga e gjithë P.E. Larisa, ndërsa disa prej tyre do të gjenden të dielën në Larisa.

Prej aty e tutje, fermerët të hënën i kanë dërguar tashmë një ftesë autoriteteve dhe organeve të prefekturës. Mes tyre ata kanë kërkuar të bisedojnë me guvernatorin e qarkut të Thesalisë, Dimitris Kouretas, kryetarët e prefekturave të Larisës, Dhomën e Qytetit etj.

Me përfundimin e takimeve, pasditen e së njëjtës ditë traktorët do të marrin rrugën drejt kryqëzimit të Platykambos për ta forcuar edhe më shumë atë. Fermerët duan të jenë pranë Rrugës së Kombit, pa synimin për ta mbyllur, por për të treguar dinamizmin e tyre.

Fillimi…

Një “takim” në postblloqe kanë dhënë fermerët e Thesalisë që u rikthyen në rrugë të mërkurën e kaluar, duke kërkuar zgjidhje për problemet e mëdha të mbijetesës me të cilat përballen. Në veçanti, prodhuesit e Thesalisë, përveç problemeve kronike me kostot e prodhimit dhe dëmshpërblimet e ELGA-s, përballen edhe me efektet e motit të keq “Daniel” që la vetëm shkatërrim dhe… premtime pa përgjigje.

Bllokada u vendosën në Larisa, konkretisht në kryqëzimin e Platykambos, në Karditsa, në Trikala në lartësinë e Zarkos, ndërsa traktorë u nxorën në Magnezi dhe më konkretisht në Almyros dhe Rizomylos. Madje, në dy vendet e para ka pasur edhe tensione me forcat e policisë, ku në Kardicë fermerët kanë arritur të përdorin gaz lotsjellës dhe kimikate për të mbërritur në këmbë në autostradën E65.

“Ne jemi të dëshpëruar”

Fermerët deklarojnë të indinjuar se “të rinjtë largohen nga fshatrat se nuk jetojnë dot”, thonë ata, duke theksuar se “gjendja është tragjike”. Kryesorja për ta është kostoja e prodhimit, e cila i çon në varfërim, ndërsa pyetja nga të gjithë mbetet e njëjtë dhe ajo është “si do të jetojmë”?

“Kërkesat tona janë të njëjta, pasi asgjë nuk është zgjidhur”, thotë ndër të tjera presidenti i Shoqatës Bujqësore Platykampos, Yiannis Koukoutsis. “Ne duam një dialog të sinqertë me Ministrinë e Zhvillimit Rural, Ministrinë e Infrastrukturës, Ministrinë e Mbrojtjes Civile dhe Ministrinë e Financave, ku do të ngremë problemet tona, do të marrim përgjigje dhe orare të qarta.

Nga ana e tij, presidenti i Federatës së Bashkuar të Shoqatave Bujqësore të Larisës, Rizos Maroudas thekson se “fermerët kërkojnë zgjidhje për kërkesat e tyre të drejta për mbijetesën e tyre”. Koordinimi i blloqeve për veprimet e radhës është i nevojshëm për atë që përfundon duke kërkuar “orare dhe zgjidhje, që të qëndrojmë në fshatra. Askush tjetër nuk na motivon përtej problemeve. Kanë kaluar më shumë se pesë muaj nga përmbytjet shkatërruese dhe ne kemi mbetur vetëm me premtime”.

Tension në Larisa dhe Kardicë të mërkurën

Pak pas një pasdite të së mërkurës, traktorët e parë mbërritën në kryqëzimin e Platykambos me fermerët dhe zotin Marouda duke kërkuar nga forcat e policisë të kalonin autostradën E65 për të mbajtur një asamble simbolike të përgjithshme. Refuzimi i drejtorit të policisë së Larisës, Agapios Harakopoulos, çoi në incidente me intensitet të ulët, me shtyrje dhe të bërtitura, të cilat megjithatë u degraduan shpejt me tërheqjen e fermerëve drejt rrethrrotullimit të Platykambos.

Incidente në përmasa më të mëdha ndodhën në Kardicë kur fermerët arritën të çajnë kordonin e policisë dhe u ngjitën në autostradë në këmbë. Gjatë tensionit, forcat e policisë kanë përdorur lëndë kimike dhe fermerët janë evakuuar pas disa orësh nga vendi i ngjarjes. Një nga përplasjet rezultoi me plagosjen e një fermeri i cili u dërgua në spitalin e Karditës dhe arrestimin e një tjetri, i cili më pas u la i lirë.

Çfarë kërkojnë fermerët?

Kërkesa për mbijetesën e tyre por edhe për të arritur të mbeten në prodhim pretendohen nga fermerët dhe blegtorët.

Këto kanë të bëjnë me uljen e kostove të prodhimit me naftën pa taksa, tavanin e çmimit të energjisë elektrike rurale në 7 cent/Kwh dhe heqjen e Bursës së Energjisë, ndërsa kërkojnë subvencione dhe heqjen e TVSH-së për mjetet dhe furnizimet.

Çmime minimale të garantuara që do të plotësojnë koston e prodhimit, duke siguruar të ardhura mbijetese dhe çmime të përballueshme të produkteve për konsum popullor.

Si dhe plotësimi i të ardhurave të humbura për të gjitha produktet e tjera të prekura nga sëmundjet dhe kërpudhat dhe që nuk mbulohen nga “rregullorja e vjetëruar” e ELGA.

Në të njëjtën kohë, ata kërkojnë që të mos kalojnë planet e qeverisë për ndryshimin e rregullores së ELGA-s, e cila parashikon rritje të re të kontributeve të sigurimeve dhe kompensime më të vogla, ndërsa hap rrugën për hyrjen e kompanive private në sigurimet e bimëve dhe kafshëve. prodhimit.

Ata bëjnë thirrje për një “ent publik” ELGA, me financim të mjaftueshëm nga qeveria, që do të sigurojë dhe dëmshpërblejë 100% prodhimin dhe kapitalin, kundër të gjitha rreziqeve dhe sëmundjeve natyrore, në të gjitha fazat e prodhimit.

Së fundi, ata kërkojnë që të kryhen menjëherë punimet e nevojshme kundër përmbytjeve, kundërzjarrve dhe mbrojtjes dhe mbrojtjes së tyre.

Burimi: larissanet.gr

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME