Friday, December 8, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETUlçera/ Ndjenja se keni ‘diçka në sy’ rrezikon humbjen e shikimit

Ulçera/ Ndjenja se keni ‘diçka në sy’ rrezikon humbjen e shikimit

I njohur gjithashtu si keratiti, është një plagë e hapur në kornea – e cila është shtresa e qartë mbi iris.

Shërbimi këshillon që të kërkoni kujdes mjekësor sa më shpejt të jetë e mundur nëse dyshoni se keni ulçerë korneale, pasi kjo mund të çojë në humbje të plotë të shikimit nëse nuk trajtohet.

Aty thuhet: “Ulçera e kornesë është një urgjencë mjekësore. Pa trajtim, mund të përhapet në pjesën tjetër të syrit tuaj dhe ju mund të humbni një pjesë ose të gjithë shikimin tuaj në një kohë të shkurtër. Ju gjithashtu mund të keni një vrimë në kornenë tuaj, dhëmbëza, katarakte ose glaukoma”.

Nëse trajtohet, syri zakonisht shërohet në dy ose tre javë. Megjithatë, WedMD shton: “Nëse keni probleme me shikimin për shkak të plagëve nga një ulçerë korneale, mund të keni nevojë për një transplant të kornesë”.

Shenja të tjera të ulçerës së kornesë përfshijnë:

Skuqje

Dhimbje të forta

Lotët

Qelb ose rrjedhje e trashë nga syri juaj

Pamje e turbullt

Dhimbje kur shikoni dritat e ndritshme

Qepallat e fryra

Një njollë e bardhë e rrumbullakët në kornenë tuaj.

“Është veçanërisht e rëndësishme të vëzhgoni për probleme nëse keni gërvishtur kornenë tuaj më parë ose nëse keni qenë rreth kimikateve ose grimcave të vogla si rëra, metali ose qelqi”, thotë WebMD.

Ulçera ose kornea zakonisht shkaktohet nga një infeksion.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME