Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAVideo befasuese të tërmetit mamuth në Tajvan

Video befasuese të tërmetit mamuth në Tajvan

Shtatë të vdekur dhe 711 të plagosur deri më tani – Ndërtesat janë shembur – Përpjekjet e zellshme të ekipeve të shpëtimit

Të paktën shtatë persona humbën jetën dhe 711 të tjerë u plagosën, sipas raportit të parë, ende paraprak të lëshuar nga zjarrfikësja, për shkak të tërmetit shumë të fortë, me magnitudë më të madhe se 7 ballë, që goditi Tajvanin në mëngjes , duke shkaktuar shembjen në të paktën dy ndërtesa në kontenë Hualien dhe duke shkaktuar lëshimin e paralajmërimeve emergjente për cunami si në ishull ashtu edhe në vendet fqinje, veçanërisht në Japoninë jugore dhe Filipine.

Sipas Shërbimit Meteorologjik dhe Sizmologjik të ishullit, tërmeti nënujor ndodhi në orën 07:58 (ora lokale; 02:58 me kohën e Greqisë) në një thellësi prej 15.5 km, në brigjet lindore të Tajvanit. Ishte më e madhe se 7 gradë dhe konsiderohet si më e forta që ka goditur ishullin në 25 vitet e fundit.

Në të njëjtën kohë, paralajmërimet për cunami që ishin lëshuar në Tajvan dhe vende të tjera, kryesisht në lidhje me Japoninë jugperëndimore dhe zonat bregdetare të Filipineve, më në fund erdhën pasi rreziku tani konsiderohet të ketë kaluar. Qendra e Paralajmërimit të Hershëm të Cunamit në Paqësorin në Hawaii tha gjithashtu se besonte se rreziku kishte “kaluar”.

Dëmet më të rënda materiale janë regjistruar në qytetin Hualien, një qytet port me 100,000 banorë, kryeqytet i qarkut pak të populluar me të njëjtin emër, ku dy ndërtesa u shembën “ndoshta” duke bllokuar banorët e tyre, sipas brigadës së zjarrfikësve të Tajvanit.

Agjencia Japoneze Meteorologjike dhe Sizmologjike (JMA) vlerësoi se tërmeti ishte 7,7 gradë, agjencia përkatëse e Tajvanit (CWA) ishte 7,2 gradë, ndërsa Shërbimi Gjeologjik i SHBA (USGS) fuqia e tij ishte 7,4 ballë.

Pamjet e transmetuara nga rrjetet televizive tajvaneze treguan ndërtesa që anojnë në mënyrë të rrezikshme, veçanërisht në qarkun Hualien me popullsi të rrallë në pjesën lindore të vendit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME