Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAVjedhja “e artë” në vilën e biznesmenit Christos Kontos në Dionysos.

Vjedhja “e artë” në vilën e biznesmenit Christos Kontos në Dionysos.

Greqi – Vila luksoze në zonën e Dionysos është një nga shtëpitë e fundit para fillimit të malit. Hajdutët që e kishin vënë në shënjestër kishin vetëm kamerat e sigurisë të dy shtëpive fqinje për t’u shqetësuar. 

Kutia dhe porta e hekurt nuk mund të ishin pengesë për “minjtë” që shpërthyen mes mbrëmjes së së premtes së kaluar dhe mëngjesit të së shtunës kur u vu re thyerja. Biznesmeni 67-vjeçar – prodhues Christos Kontos, nuk u besonte syve pasi konsideronte se alarmi që kishte ishte një mbrojtje e mirë. Ai bëri një gabim… 

Punonjësit e Policisë së Drejtorisë së Sigurisë së Atikës Verilindore që kanë marrë rastin, konstatuan se autorët kishin prerë kabllon e telefonit dhe kishin hequr sirenën. Më pas kanë hyrë në ambientet e brendshme të shtëpisë dhe kanë kontrolluar të gjitha ambientet. Ata kanë gjetur një kasafortë të mbyllur dhe me ndihmën e një rrote kanë arritur ta thyejnë atë dhe të marrin nga brenda rreth dyqind mijë euro, bizhuteri dhe gjithashtu kamerën që fshihej aty. Por bastisja e tyre nuk kishte mbaruar ende… 

Ata kanë zbritur në bodrumin ku është vendosur firma familjare e ndërtimit dhe sërish me ndihmën e timonit kanë thyer dy kasaforta të tjera. Bizhuteritë dhe dokumentet e kompanisë bënë “krahë” në pak minuta. Por pyetja që shqetëson organet e ndjekjes është “plaçka” e radhës e kriminelëve. Brenda një vitrine kishte jo një apo dy, por tridhjetë vepra arti, të cilat autorët i kapën dhe i zhdukën. “Është një rast shumë i rëndë që ka shumë pjesë që duhen hetuar”, thotë një oficer policie që punon në këtë rast.

Për organet e akuzës, fakti që hajdutët kanë marrë edhe veprat e artit, përveç parave dhe bizhuterive, i vendos në rrugë të tjera “hetimore”. Çfarë mund të duan ata kaq shumë vepra arti? Si e dinin ata ekzistencën e tyre dhe a ishin të përgatitur për t’i transportuar? Paratë dhe bizhuteritë mund të nxirren lehtësisht nga shtëpia luksoze dhe të mos bien në sy, por vepra arti? 

Policia ka marrë gjurmë gishtash nga zona, ndërsa do të kërkojë edhe pamje nga kamerat përreth shtëpive që kanë regjistruar lëvizjet e autorëve. Gjithashtu, ajo që i shqetëson është fakti se autorët nuk kanë pasur frikë të përdorin timonin që është një makinë që bën shumë zhurmë.

Të gjitha provat janë “në tavolinë” dhe po shqyrtohen me oficerët e Sigurimit në kërkim të gabimit që mund të kenë bërë “minjtë” me dobësi në… Art. /Zougla

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME