Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIYouTube po fshin videot që përmbajnë metoda të pasigurta të abortit

YouTube po fshin videot që përmbajnë metoda të pasigurta të abortit

YouTube ka deklaruar së fundmi se do të heqë videot që japin “udhëzime për metoda të pasigurta aborti” ose përmbajtje që “promovon pretendime të rreme për sigurinë e abortit”.

Kompania e bëri njoftimin në një seri postimesh në Twitter, duke thënë se një përmbajtje e tillë do të shkelte politikat e saj të dezinformimit mjekësor.

“Ashtu si të gjitha politikat tona për temat shëndetësore/mjekësore, ne mbështetemi në udhëzimet e publikuara nga autoritetet shëndetësore. Ne kemi prioritet lidhjen e njerëzve me përmbajtjen nga burime autoritative për tema shëndetësore dhe ne rishikojmë vazhdimisht politikat dhe produktet tona ,”tha kompania.

“Ne po lançojmë gjithashtu një panel informacioni që u ofron shikuesve kontekstin dhe informacionin nga autoritetet shëndetësore lokale dhe globale nën videot e lidhura me abortin dhe mbi rezultatet përkatëse të kërkimit.”

Lajmi vjen pasi Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara rrëzoi Roe v Wade, e cila garantonte të drejtën kushtetuese të një gruaje për një abort. Megjithatë, gjyqtari Samuel Alito dhe anëtarët e tjerë të gjykatës u dhanë shteteve fuqinë për të ligjësuar abortet në nivel shtetëror.

Më parë, gratë kishin autonomi totale për të ndërprerë shtatzëninë gjatë tremujorit të parë dhe lejonin njëfarë ndikimi shtetëror mbi abortet në tremujorin e dytë dhe të tretë.

Kritikët e privatësisë kanë ngritur shqetësime për sasinë e të dhënave që do të jetë në gjendje të ketë zbatimi i ligjit në vazhdën e këtij legjislacioni të ri. Në përgjigje, Google tha se do të fshinte automatikisht historinë e vendndodhjes së përdoruesve kur ata vizitojnë qendrat e abortit.

Zonat e ndjeshme, si klinikat e abortit, qendrat e fertilitetit, objektet e trajtimit të varësisë, klinikat për humbje peshe dhe klinikat e kirurgjisë kozmetike do të fshihen nga historitë e vendndodhjes së përdoruesve. Përdoruesit kanë pasur gjithmonë opsionin për të modifikuar historitë e tyre të vendndodhjes vetë, por Google do ta bëjë atë në mënyrë proaktive për ta si një nivel shtesë mbrojtjeje.

“Ne jemi të përkushtuar për të ofruar mbrojtje të fuqishme të privatësisë për njerëzit që përdorin produktet tona dhe do të vazhdojmë të kërkojmë mënyra të reja për të forcuar dhe përmirësuar këto mbrojtje,” shkroi Jen Fitzpatrick, një nënpresidente e lartë e Google, në postimin në blog.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME