Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETZbardhet vrasja e “amerikanit” në Kalamatë, arrestohet greku, shqiptari në kërkim

Zbardhet vrasja e “amerikanit” në Kalamatë, arrestohet greku, shqiptari në kërkim

Veprimet e menjëhershme të punonjësve të policisë së Nën Drejtorisë së Sigurisë Kalamata dhe Prokurorisë së Narkotikëve të Nëndrejtorit të Sigurisë Kalamata kanë çuar në hetimin e vrasjes së 47-vjeçarit me nofkën “Amerikan”, e ndodhur mesditën e premte në qendër të Kalamatës.

Si autorë u identifikuan një 22-vjeçar grek dhe një shtetas shqiptar 38-vjeçar, nga të cilët i pari u arrestua, ndërsa i dyti është në kërkim. 22-vjeçari ka rrëfyer se ka qenë pasagjeri ndërsa 38-vjeçari është ai që ka qëlluar dhe ka plagosur për vdekje 47-vjeçarin.

Ndaj tyre është ngritur një çështje për vrasje, ndërsa 38-vjeçari akuzohet edhe për shkelje të legjislacionit për armët. Gjithashtu, janë arrestuar dy persona të moshës 40 dhe 50 vjeç, ndaj të cilëve është ngritur kallëzim për dëshmi të rreme dhe mbështetje ndaj kriminelit. Që të dy fillimisht mohuan çdo përfshirje, por siç u konstatua i kanë siguruar rroba dhe strehim 22-vjeçares dhe 28-vjeçares. Të arrestuarit do të dërgohen nesër në Prokurori.  

Njoftimi i ELAS-it

Veprimet e menjëhershme të punonjësve të Policisë së Nëndrejtorit të Sigurisë Kalamata dhe Prokurorisë së Narkotikëve pranë Nëndrejtorit të Sigurisë Kalamata, kanë çuar në hetimin e një vrasjeje ndaj një shtetasi 47-vjeçar, e ndodhur në orët e mëngjesit. datë 20.1.2023, në Kalamata, Messinia (referojuni Deklaratës për Shtyp të Shërbimit tonë të datës 20.1.2023).

Si autorë u identifikuan një shtetas 22-vjeçar dhe një i huaj 38-vjeçar, nga të cilët u arrestua 22-vjeçari, ndërsa 38-vjeçari është në kërkim.

Ndaj tyre është ngritur një çështje për vrasje, ndërsa 38-vjeçari akuzohet edhe për shkelje të legjislacionit për armët.

Në mënyrë të veçantë, siç rezultoi nga hetimi i plotë i policisë, mëngjesin e djeshëm (20.1.2023), në Kalamata të Mesinisë, autorët e mësipërm ishin në pritje të 47-vjeçarit, pas një konsultimi paraprak mes tyre, ku 38-vjeçari. plaku u grind me të dhe më pas e qëlloi. Më pas hipën në një automjet dhe u larguan.

Në kuadër të një operacioni të organizuar nga punonjësit e policisë së mësipërme, 22-vjeçari është pikasur mesditën e sotme (21.1.2023) në Kalamatë dhe është arrestuar.

Gjithashtu, janë arrestuar edhe dy shtetas të moshës 40 dhe 50 vjeç, ndaj të cilëve është ngritur rasti për dëshmi të rreme dhe mbështetje ndaj kriminelit.

Më në fund është gjetur dhe konfiskuar mjeti i mësipërm.

Të arrestuarit me çështjen e ngritur ndaj tyre do të procedohen me kompetencë, ndërsa hetimi policor dhe puna parahetimore kryhen nga Nëndejtoria e Sigurimit të Kalamatës.

Ngjarja

Plumbi për autorët e vrasjes së 47-vjeçarit, të ndodhur në mes të ditës të premten, në një pjesë qendrore të Kalamatës, ka nisur të shtrëngohet pas promovimit mesditën e së shtunës të të dyshuarit të parë.

Sipas informacioneve të zougla.gr, identifikimi i të dyshuarit të parë është bërë vetëm pak orë pas ekzekutimit të 47-vjeçarit. Gjatë gjithë natës, punonjësit e policisë së Drejtorisë së Policisë së Kalamatës kanë arrestuar të dyshuar ndërsa kanë biseduar edhe me persona që mund t’u kenë dhënë informacione për ekzekutimin.

Në të njëjtën kohë, ata kontrolluan edhe shtëpitë ku menduan se autorët e sulmit mund të gjenin strehë. Kujtojmë se viktima me pseudonimin “Amerikan”, i njohur nga autoritetet për rastet e drogës, ka ndërruar jetë në spitalin e Kalamatës, pak orë pasi u qëllua me armë zjarri në qendër të kryeqytetit mesinian.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME