Wednesday, December 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETZbulimi/ 'The Telegraph': 'Shkolla e vrasësve' nga droga te shqiptarët

Zbulimi/ ‘The Telegraph’: ‘Shkolla e vrasësve’ nga droga te shqiptarët

Ekuadori ka hyrë në radarin e mafieve shqiptare dhe kjo është dëshmuar në shtimin e marrëveshjeve të grupeve të ndryshme për furnizimin me kokainë mes furnitorëve kolumbianë dhe mafiozëve të ndryshëm europianë.

Gazeta britanike ‘The Telegrap’ shkruan se veprimi i këtyre grupeve fokusohet në krijimin e kompanive guaskë për të transportuar alkaloide kryesisht në portet e Antwerp (Belgjikë) dhe Roterdam (Holandë).

“Shkolla e vrasësve” në kodrën Las Cabras në Durán rekruton fëmijë 10-vjeçarë për të shitur drogë dhe i trajnon ata për krime

The Telegraph zbuloi se mafiet po promovojnë shkollat e vrasësve me fëmijë deri në 10 vjeç në Guayaquil, në sektorë të tillë si Pascuales. Në këto ata mësohen të ngarkojnë armë, të gjurmojnë objektivat dhe të vrasin.

Një nga anëtarët, i cili kishte vrarë tashmë 45 persona në katër vjet, zbuloi se ata pritet që fillimisht të vrasin dikë nga një bandë kundërshtare apo edhe nga familja e tyre për të “demonstruar besnikëri”. Nëse ata refuzojnë, ata janë të vrarët.

“Të gjithë duan një copë tortë”, shpjegoi Juan për gazetën britanike për luftën që ata kanë mes bandave për të punuar me evropianët.

Telegrafi citon burime të inteligjencës ekuadoriane që tregojnë se shqiptarët po bashkëpunojnë me banda të ndryshme në pika të ndryshme të zinxhirit të furnizimit, duke e parë atë me më shumë territor dhe kontroll si të preferuarën e tyre.

“Ne duhet t’u tregojmë shqiptarëve, meksikanëve, kujtdo qoftë, se jemi seriozë dhe se mund të bëjmë biznes të vërtetë,” tha një drejtues bande.

Ata që janë ‘më të lehtë’ për t’u bindur janë ata që nuk kanë para ose prindër ose që janë bërë të varur nga droga edhe nëse ajo ka një investim në trajnim.

Juan tregoi gjithashtu se shqiptarët kanë zgjedhur t’i çojnë atentatorët “më të mirë” në Evropë duke i paguar gjithçka, një aspiratë që ka nisur të mposhtet mes të tjerëve. Pavarësisht se dëshiron të fillojë një jetë të re, ky i ri e di që nuk do të jetë e mundur dhe parashikohet që pas pesë vitesh të ketë vdekur. “Për dikë diku, unë jam vetëm një rezultat tjetër për të zgjidhur.”

Si bëhet transferimi i drogës?

Në Ekuador, deri më tani këtë vit janë kapur 144 ton drogë në qytete të ndryshme të vendit. Më 23 shtator u sekuestruan 3.5 ton drogë me destinacion Belgjikën. Për furnizimin e drogës shqiptarët kanë jugun e Kolumbisë dhe nga Peruja. Pas kësaj, Policia zbuloi katër mënyra për transferimin e tyre.

E para, e përmendur më lart, është krijimi i kompanive të para. E dyta është hapja e kontejnerëve me eksporte legjitime dhe përdorimi i vulave të klonuara të Doganës që ato të kalojnë pa u vënë re. Një mekanizëm tjetër është fshehja në zgavrat e anijeve me kontejnerë ose kapja e disa ngarkesave në det dhe, së fundi, lidhja e drogës në anijet e ankoruara në porte.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d