Saturday, September 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorized23-vjeçarja vret sozinë bashkë me shokun shqiptar

23-vjeçarja vret sozinë bashkë me shokun shqiptar

Gjermani – Një 23-vjeçare gjermano-irake kërkoi sozinë e saj në Instagram dhe e vràu me një mik për të falsifikuar vdèkjen e saj, deklaruan prokurorët në Bavari, Gjermani.

Kur trupi i mbuluar me gjak i një gruaje të re u gjet gushtin e kaluar në një Mercedes të parkuar në Ingolstadt, Gjermania jugore, raportet fillimisht e identifikuan viktimën si Sharaban K, një estetiste 23-vjeçare me bazë në Mynih, me rrënjë irakiane.

Edhe pse disa anëtarë të familjes së Sharaban K e kishin identifikuar trupin, një raport i autopsisë të nesërmen ngriti pikëpyetje mbi identitetin e tij. Viktima përfundimisht u emërua si Khadidja O, një blogere bukurie algjeriane nga Heilbronn në shtetin fqinj të Baden-Württemberg, gjithashtu 23 vjeç.

Me flokë të gjata të zeza të drejta, një çehre të ngjashme dhe grim të rëndë, të dy vajzat dukeshin “çuditërisht njësoj”, tha policia, duke bërë që shtypi gjerman t’i referohej rastit si “vrasje e çuditshme”.

Së bashku me një kosovar 23-vjeçar, të quajtur Sheqir K, Sharaban K u ndalua në paraburgim nga policia në Gjermani më 19 gusht 2022, megjithëse autoritetet nuk spekuluan publikisht për një motiv deri këtë javë. Viktimat dhe të akuzuarit janë përmendur me emrat e tyre të parë dhe një inicial siç është zakon në sistemin ligjor gjerman.

“Hetimet na kanë bërë të supozojmë se e akuzuara donte të fshihej për shkak të një mosmarrëveshjeje familjare dhe të falsifikonte vdekjen e saj për këtë qëllim,” tha Veronika Grieser nga zyra e prokurorit të shtetit të Ingolstadt të hënën në mëngjes.

Policia thotë se disa gra që kishin ngjashmërinë e saj ishin kontaktuar nga Sharaban K, duke vepruar në faqet e mediave sociale me pseudonime të shumta, në javën para vrasjes.

“Duke bërë premtime të ndryshme ajo u përpoq të realizonte takime, gjë që fillimisht ishte e pasuksesshme,” tha Grieser.

Por Khadidja O kishte pranuar të takohej, e joshur nga ajo që Süddeutsche Zeitung raportoi se ishte një ofertë kozmetike. Me makinë, Sheqir K dhe Sharaban K dyshohet se e morën nga banesa e saj ditën e vrasjes. Në një shtrirje pyjore midis Heilbronn dhe Ingolstadt, dyshja e akuzuar dyshohet se kanë krijuar një pretekst që gruaja algjeriane të dilte jashtë automjetit dhe e goditën me thikë për vdekje.

“Arma e krimit nuk është gjetur, por provat janë të shumta”, tha një zëdhënës i policisë, Andreas Aichele, për tabloidin Bild. “Viktima u vra me mbi 50 goditje të thikës, fytyra e shpërfytyruar plotësisht.”

Prokurorët pretendojnë se dyshja më pas e ngritën viktimën në sediljen e pasme të Mercedes-it të tyre dhe u nisën për në Ingolstadt, duke parkuar makinën në një zonë të qetë banimi buzë Danubit, ku u zbulua nga prindërit e Sharaban K pak para mesnatës më 16 gusht 2022.

Megjithëse hetimet ishin në vazhdim dhe dëshmitarë të mëtejshëm duhej të intervistoheshin ende, urdhër-arrestet kundër Sheqir K dhe Sharaban K u lëshuan më 26 dhe 27 janar, tha zëdhënësi i prokurorit të Ingolstadt në Gjermani. Dyshja përballet me burgim të përjetshëm nëse dënohet.

“Ju nuk merrni një rast si ky çdo ditë, veçanërisht me një kthesë kaq spektakolare,” tha Aichele për Bild. “Në ditën kur gjetëm trupin, nuk kishte asgjë për të na përgatitur për këtë zhvillim.”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: