Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITET30 familje në Patos janë lënë si Kandahari për një kamion rërë...

30 familje në Patos janë lënë si Kandahari për një kamion rërë bituminoze, ndëshkimi me votë (foto e vidio)

Patos – 30 familje të një pallalti në Patos jetojnë me frikën e shëmbjes. Shkaku është mbledhja e ujrave që shkojnë në themelet e tij. Rruga para pallatit e pa shtruar, të moshuarit dhe të sëmurët nuk kalojnë dotë. Disa prej tyre thonë se jemi bërë si Kandahari, Ukraina për një kamion me rërë bituminoze, Na ka lënë në këtë gjendje kryebashkiakia Rajmonda Balilaj

Vijnë e ikin na premtojnë dhe nuk bëjnë asgjë, erdhi disa ditë më parë dhe kandidatia e PD Sofie Alushaj, na premtoi se nëse fiton do na zgjidhi, të presim , pohuan ata

30 familjet e të vetmit pallat pesë katësh në lagjen “Mustafa Matohiti” në Patos jetojnë me frikën e shembjes së tij. Shkak është bërë se të gjitha ujrat që kalojnë në rrugën sipër tij mblidhen para pallatit e shkojnë në themele. Përveçse gropave mbledhëse uji shkonë deri afër katit të parë sespe nuk ka kanalizime për largimin e tyre.

Në këtë pallat 90% e banorëve janë të moshës së tretë e një pjesë janë invalidë me paterica dhe rruga para pallatit është e pa shtruar, pa ndriçim me tubat plastike që furnizojnë me ujë banorët janë pengesë për ta dhe disa herë ata janë penguar duke rënë përtokë

Në këtë pallat jeton edhe familja e Mesut Manes i cili prej mbi një vit është i shtrirë në krevat nga një smundje e pa shërueshme që ende nuk është përcaktuar nga mjekët. Përveçse jetojnë me ndihmat e të afërmeve sepse gruaja e fëmijët pa unë, ai duhet të dali me karrocë jashtë banesës, i kanë thënë mjekët por nuk ka ku të dali çasi rruga nuk është e shtruar dhe me pengesa

Të ndodhur në kushte të tilla edhe pse janë ankuar me dhjetra herë në bashkinë Patos askush nuk u ka dhënë zgjidhje dhe kanë vendosur që ti ndërshkojnl me votë në 14 maj duke votuar ndryshimin

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME