Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedAna e panjohur e kryeministrit të ardhshëm të Britanisë, Rishi Sunak

Ana e panjohur e kryeministrit të ardhshëm të Britanisë, Rishi Sunak

Rishi Sunak do të jetë kryeministër i Britanisë së Madhe. Megjithatë ka një sërë faktesh interesante që ndoshta nuk i dinit për të.

Ai ka fitoi pasi kandidoi për herë të dytë brenda vitit

Ai humbi përballë Liz Truss në shtator, por ajo dha dorëheqjen 6 javë më vonë. Në garën e fundit për lidershipin, Sunak mori mbështetjen e kolegëve të tij deputetë shumë më herët dhe më shpejt. Ai kapërceu menjëherë 100 që i duheshin shumë përpara afatit. Këtu kishte edhe deputetë që më parë kishin mbështetur Truss ose Boris Johnson.

Ai “parashikoi” problemet financiare për Truss

Ai u përplas me ish-kryeministren gjatë garës së mëparshme. Sunak pretendonte se plani i saj për të marrë hua gjatë një krize inflacioni ishte një “përrallë” që do ta zhyste ekonominë në kaos.

Ai është djalë emigrantësh
Prindërit e tij erdhën në Mbretërinë e Bashkuar nga Afrika Lindore dhe janë të dy me origjinë indiane. Sunak lindi në Southampton në vitin 1980. Babai i tij ishte mjek i përgjithshëm dhe nëna e tij drejtonte një farmaci. Ai tani do të jetë kryeministri i parë britanik aziatik.

Ka vetëm 7 vjet që është deputet

Sunak u zgjodh për herë të parë si deputet në 2015 në zonën e Richmond në Yorkshire veriore. Ai u ngrit shpejt në detyrë dhe u bë ministër i financave (ose kancelar) në shkurt 2020 në qeverinë e Boris Johnson.

Ai ishte përgjegjës për paratë gjatë pandemisë së Covid

Si kancelari i Johnson, Sunak ishte pas ndihmës financiare gjatë karantinës. Ai mbikëqyri pagesat dhe skemën “Eat Out to Help Out” për restorantet.

Ai mendohet të jetë një nga deputetët më të pasur

Gruaja e tij është Akshata Murthy, vajza e miliarderit indian Narayana Murthy. Vetë Sunak ka punuar për bankën e investimeve Goldman Sachs dhe në dy fonde mbrojtëse. “The Sunday Times Rich List” vlerëson se pasuria e çiftit është rreth 730 milionë paund.

Ai u përball me polemika mbi marrëveshjet tatimore të gruas së tij

Gjatë verës, doli që Akshata Murthy nuk ka paguar asnjë taksë në Mbretërinë e Bashkuar për fitimet e mëdha jashtë vendit, gjë që është e ligjshme. Sunak mbrojti gruan e tij duke thënë: “Të njollosësh gruan time për të më sulmuar mua është e tmerrshme”. Por, përfundimisht ajo pranoi të fillonte të paguante taksat. BBC zbuloi gjithashtu se ai kishte përkohësisht një “green card” të SHBA-ve duke e lejuar atë të jetonte përgjithmonë në Amerikë ndërsa ishte kancelar i Mbretërisë së Bashkuar.

Ai bëri fushatë për Brexit

“Portet e lira” janë një nga idetë e tij të preferuara prej kohësh. Janë zonat pranë porteve apo aeroporteve ku mallrat mund të importohen dhe eksportohen pa paguar taksa, për të nxitur tregtinë.

Ai donte të ishte një Jedi

Në vitin 2016, ai i tha një grupi nxënësish se ai fillimisht donte të bëhej një kalorës Jedi kur të rritej. Filmi i tij i preferuar Star Ëars është Perandoria Strikes Back. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME