Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTArgjentina kampione bote, shpërthen festa

Argjentina kampione bote, shpërthen festa

Mbaroi! ‘Ganamos!’ ‘Gracias Pulga Messi!’. Nga ujëvarat spektakolare të Iguazu në kufirin me Brazilin. Nga baza shkencore Marambio në Antarktidë, duke kaluar pranë obeliskut ikonik në Avenida 9 de Julio në Buenos Aires. Kudo në Argjentinë shpërtheu një ‘festë’ e papërmbajtshme, për fitoren historike të ‘Selección’ në Kupën e Botës në Katar.

Ishte vërtetë e shfrenuar festa që, në bilbilin e fundit, u derdh menjëherë në rrugët e të gjithë vendit nën thirrjet e ‘Vamos Argentina’, ‘Gracias Pulga Messi’ dhe ‘Dale campeon!’. Emocione që u rritën edhe më shumë, pas barazimit të përkohshëm nga Franca që kishte vënë në dyshim fitoren përfundimtare.

Një gëzim që shpërblen një komb të tërë. Ashtu si kapitenin e tyre Leo Messi, që do të largohet nga ‘Selección’ pas Katarit e që i mungonte vetëm ky titull. Pleshti e ndjente se i detyrohej historisë. Jo vetëm me historinë e Kupës së Botës – me finalen e humbur në Maracana në 2014 me një gol në kohën shtesë – por edhe me historinë e tij. I duhej një Kupë Bote për tu ulur në një fron me Maradonën.

Pulga
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME