Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREAta janë në kërkim të 6 nxënëseve të tjera – viktima të...

Ata janë në kërkim të 6 nxënëseve të tjera – viktima të aplikacionit të nudos

Greqi – Dy studentet në Nafpaktos kanë “zhveshur” shoqet e klasës dhe kanë shpërndarë fotot në internet.

Një nxënës 13-vjeçar i shkollës së mesme të dytë në Nafpaktos nuk kishte në celularin e tij as një dhe as dy 18 foto të tjera nudo të shoqeve të klasës. Fotot në fakt nuk ishin reale pasi ato u krijuan në një aplikacion online, por imazhi i parë për këdo që i pa të jepte përshtypjen se ishte një foto e vërtetë nudo e një të mituri. Mënyra se si operoi me një bashkëmoshatare muajin e fundit la pa fjalë edhe policët.

Dy nxënësit morën fytyrat e shokëve të klasës nga fotot në rrjetet sociale (Facebook – Instagram) dhe më pas hynë në aplikacionin nga jashtë – të cilin e kishin gjetur në internet, vendosën fytyrën e të miturit që kishin zgjedhur në trupin e “modelin” që ka dhënë aplikacioni dhe më pas me shtypjen e një butoni kanë zhveshur “modelin” dhe kanë krijuar fotot, të cilat i kanë paraqitur shokët e klasës “lakuriq”, por me trupin e “aplikacionit”.

Aplikacioni ishte falas dhe lehtësisht i aksesueshëm siç doli ndërsa të miturit u tregonin “arritjet” e tyre shokëve të klasës.

Në fakt, jo vetëm që u tregonin bashkëmoshatarëve gjatë pushimeve fotot nudo që kishin krijuar, duke i paraqitur si origjinale, por i qarkullonin edhe përmes aplikacioneve të celularëve (si Instagram, Telegram, Snapchat).

Aplikacioni i AI që përdornin dy studentët

Zbulimi për drejtorin e shkollës është bërë nga shokët e klasës së 13-vjeçares dhe gjithashtu nga një vajzë e cila është habitur kur ka parë veten… “lakuriq” në një foto. Tronditja ishte aq e madhe sa që sipas dëshmitarëve vajza shpërtheu në lot dhe ndjeu turp pavarësisht se fotoja ishte krijuar në internet.

Drejtori i shkollës ka njoftuar Policinë më 30 nëntor dhe ka njoftuar edhe prindërit e dy nxënëseve, fotot e të cilave kanë qarkulluar nga 13-vjeçarët.

Në të njëjtën ditë, autoritetet pas kontrollit identifikuan dy 13-vjeçarët dhe i arrestuan.

Ata morën celularët e tyre dhe zbuluan se një student në dosjen “skedarët e fshirë” kishte gjithsej 18 fotografi të femrave të zhveshura. Tek studenti i dytë nuk u gjet asnjë foto, por ai u tha autoriteteve se i kishte fshirë të gjitha fotot atë mëngjes.

Menjëherë më pas janë arrestuar edhe prindërit e fëmijëve, duke e çuar në 6 numrin total të të arrestuarve për këtë rast.

Nëpërmjet deklaratave të nxënësve 13-vjeçarë doli se ata kishin krijuar foto nudo të 6 shoqeve të klasës përmes aplikacionit falas. Atyre u janë sekuestruar celularët pasi autoritetet dyshojnë se kanë përdorur fytyrat e vajzave të tjera, ndërkohë që po kërkojnë nëse këto foto kanë dalë edhe në internet.

“Xhungla” ka kontaktuar me babanë e një studenteje që e ka parë veten.. “lakuriq” në një foto.

“Arsyeja pse po marr masa ligjore nuk është për të gjuajtur këta dy fëmijë të vegjël, por sepse ata duhet të mendojnë drejt dhe të shkojnë në rrugën e duhur”, tha ai për atë që ndodhi në mënyrë të jashtëzakonshme në një shkollë në Nafpaktos.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME