Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETBanorët e fshatit Suk1 përsëri në protestë, JO ndërtimit të TEC-it në...

Banorët e fshatit Suk1 përsëri në protestë, JO ndërtimit të TEC-it në tokat e tyre bujqësore

Fier – Protesta e 4 e banorëve të fshatit Suk1 kundër ndërtimit të TEC-it në tokat e tyre bujqësore. Avokat Altin Gixhaj: Kanë fallsifikuar firmat e personave për dëgjesat publike. Kryebashkiaken dhe personat që e kanë kryer do paditen në SPAK.

Mbi 150 banorë të fshatit Suk1 të bashkisë së Rroskovecit kanë protestuar për të katërtën herë kundër ndëtritmit l TEC – it në tokat e tyre. Shkakqet janë nga më të ndryshmet si ndotja e ajrit, tokat nuk mundë të përdoren më për prodhime bujqësore e blegtorale etj. Ata janë të vendosur dhe i drejtoen bashkisë Rroskovecit që të tërhiqen nga ky vendim.

Profesor Sazan Guri ka pohuar se firma nuk ka kontrate me TAP që të marr gazin nga ky rrjet. Atë mundë ta ndërtoknë në Seman Vlorë apo gryka e gçrxhe pa dëmtuar tokat e banorët e zonës

Avokat Altin Gixhaj ka pohuar se kryenashkiakia e stafi i saj do të kallxohen në SPAK sepse kanë fallsifikuar firnat e lersonave kur kane kryer degjesat publike. Ne disponojme dolumentat ku ka dhe persona qe kan vdekur ne 2021 dhe kane firmosur dokumentat e degjesave publike ne 2023

Banorët e zonës janë të vendosur dhe do të vijojnë duke protestaur deri ne kryeministri apo greva urie për anulimin e ndërtimit të këtij TEC në tokat e tyre bujqësore

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME