Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeVIDIOBanori i Rromsit të Mallakastrës: Dru ulliri, prodhim kokërr e vaj kemi...

Banori i Rromsit të Mallakastrës: Dru ulliri, prodhim kokërr e vaj kemi sa të haj dreqi, shteti s’na mbështet.

Mallakastër – Banori i fshatit Rroms të Mallakstrës: Kemi mijra rrënjë ullinjë shekullorë e të rinjë. Kemi pasur super prodhim, krahët e fermerit po hidhen në lum. S’ka tregje , s’ka pika grumbullimi. Ulliri kokërr u shit me 30 lekë të rinj kilogrami, litri i vajit me 350 lekë.

Hasan Gjysho Karemani është banor i fshatit Rromës të bashkisë Mallakastër. Ai para viteve 1990 ka punuar teknik duhani dhe ka qënë në grupin e punës që numëronin drurët frutorë e agrume dhe këtë punë e kryenin dy herë në vit. Ai na tregonë se fshati i tyre ka 40 mijë rrënjë ullinjë shekullorë ndërkohë që pas viteve 1990 janë mbjellë edhe 100 mijë drurë të tjerë. Djersa dhe mundi i banorëve po hidhet në lum, po shkon kot sepse tregje nuk ka, pika grumbullimi jo, subvencione jo.

Ndiqni intervistën e tij.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME