Friday, March 31, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETBrokoli është një super ushqim

Brokoli është një super ushqim

Brokoli është një ushqim i cili është i pasur me proteina, kalcium, vitamina, antioksidant, hekur, fosfor etj. Brokoli ndihmon në heqjen e radikaleve të lira dhe toksinave, duke pastruar gjakun.

𝘿𝙞𝙨𝙖 𝙣𝙜𝙖 𝙨𝙚𝙢𝙪𝙣𝙙𝙟𝙚𝙩 𝙦𝙚 𝙡𝙪𝙛𝙩𝙤𝙣 𝘽𝙧𝙤𝙠𝙤𝙡𝙞 𝙟𝙖𝙣𝙚:

🔹 Crregullimet ne stomak
Brokoli eshte i pasur me fibra, cka mund te sheroje crregullimet e stomakut dhe te zgjidhe problemet me kapsllekun. Magnezi dhe vitaminat te pranishem ne brokoli kurojne aciditetin e tepert te stomakut.

🔹 Kanceri
Brokoli lufton disa lloje te kancerit, si kancerin e gjirit, kancerin e mitres, kancerin e prostates, e mushkerive, melcise, veshkave etj. Kjo per shkak se brokoli permban antikancerogjen si beta-karoten, sulfora-phane, dindolylmethane dhe vitamina C, A dhe E.

🔹 Semundjet e zemres
Ndihmon ne uljen e e kolesterolit te keq, dhe rregullon tensionin.

🔹 Syte
Prania e vitamines A, ben qe brokoli te luaje rol thelbesor ne permiresimin e shikimit

🔹 Shendeti i kockave
Brokoli eshte i pasur me kalcium dhe vitamina cka ben qe te jete i dobishem per femijet ne forcimin e kockave dhe ne rigjenerimin e kockave per te moshuarit

🔹 Shtatzania
Brokoli eshte i pasur me proteina, kalcium, vitamina, antioksidant, hekur, fosfor te cilet jane ideal gjate shtatzanise.

🔹 Tensioni i larte
Kromi, nje mineral i rendesishem, gjendet te brokoli. Ky mineral ndihmon ne funksionimin e insulines, dhe rregullon sheqerin ne gjak duke bere edhe rregullimin e presionit te gjakut.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: