Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËDel në ankand piano e Freddie Mercury

Del në ankand piano e Freddie Mercury

Freddie Mercury mund të ketë ndërruar jetë në vitin 1991, por bota është ende e magjepsur nga ish-frontmeni i Queen.

Të mërkurën, shumë nga pasuritë e muzikantit legjendar doli në ankand në Sotheby’s në Londër. Shitja më e madhe e mbrëmjes ishte një piano e madhe Yamaha e përdorur për të kompozuar shumë nga hitet më të mëdha të grupit, duke përfshirë “Bohemian Rhapsody”. Pianoja u shit për 2.2 milionë dollarë, ndërsa teksti i shkruar me dorë për këngën arriti në 1.7 milionë dollarë, tha Sotheby’s pas shitjes. Shënimet për “Bohemian Rhapsody” përfshinin titullin e punës së këngës, “Mongolian Rhapsody”.

Siç është raportuar nga CNN, pavarësisht se pianoja e Mercury-t tërhoqi ofertën më të madhe të mbrëmjes, ajo në të vërtetë nuk arriti të vlerësohej para ankandit. Sotheby’s fillimisht kishte parashikuar se do të kapte midis 2.5 dhe 3.8 milionë dollarë.

Një tjetër shitje veçanërisht interesante në mbrëmje ishte unaza e oniksit dhe diamanti Cartier, e dhuruar artistit nga Elton John. Unaza arriti në 339,000 dollarë, gati 70 herë më shumë se vlerësimi i saj. John, kishte dërguar në fakt një letër për t’u lexuar me zë të lartë në mbrëmje nga drejtuesi kryesor i ankandit Oliver Barker.

“Më mungon Freddie edhe sot e kësaj dite,” shkroi John. “Ai ishte një mik i mrekullueshëm, me plot dashuri dhe jetë se kushdo që kam takuar ndonjëherë”, thuhej në homazhe, siç raportohet nga The Independent.

Mercury ia la të gjitha pasuritë e tij Mary Austin, shoqes së tij të ngushtë dhe dashurisë së parë. Më shumë se 32 vjet pas ndarjes nga jeta të këngëtarit, Austin ka filluar t’i shesë ato me një pjesë të të ardhurave të vendosura për t’u ndarë midis Mercury Phoenix Trust dhe Fondacionit Elton John AIDS.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME