Monday, July 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËLista e nominimeve të BET Hip Hop 2023

Lista e nominimeve të BET Hip Hop 2023

BET Hip Hop 2023 shpalli të nominuarit për shfaqjen e 18-të vjetore që feston vitin e kaluar në muzikën hip hop. Dhe, sigurisht, si emisioni i vetëm i çmimeve kushtuar festimit të kulturës hip hop, transmetimi televiziv i këtij viti është veçanërisht i rëndësishëm pasi do të përshëndes 50 vjet të zhanrit muzikor me momente dhe performanca që nuk duhen humbur.

Edhe pse rrjeti nuk ka shpallur një prezantues për këtë vit, shfaqja është planifikuar të transmetohet nga Qendra e Arteve Performuese Cobb Energy në Atlanta, Georgia, të martën, më 3 tetor, përpara premierës së tij të martën, 10 tetor në BET.

Cardi B dhe 21 Savage kryesojnë nominimet e këtij viti me 12 nominime të jashtëzakonshme secila, duke përfshirë tekstshkruesin e vitit, Hip hop Artist i Vitit, Hustler i Vitit, Videoja më e mirë Hip Hop (dy herë për 21 Savage), Bashkëpunimi më i mirë (dy herë për Cardi B), Sweet 16: Vargu dhe kënga më e mirë e vitit.

Drake e ndjek dyshen me nëntë nominime, duke përfshirë videon më të mirë të Hip Hop-it, Duo-në ose Grupin më të Mirë, Interpretuesin më të mirë live, tekstshkruesin e vitit, këngën e vitit dhe artistin hip hop të vitit. Burna Boy dhe DJ Khaled përfundojnë pesëshen e parë me shtatë secili, i ndjekur nga J. Cole me gjashtë , Coi Leray, GloRilla dhe JAY-Z të barabarta me nga pesë  secili dhe Lil Uzi Vert, i cili mori katër nominime.Shikoni listën e të nominuarve të BET Hip Hop 2023:

 VIDEO Hip Hop më e mirë

Lil Uzi Vert, “Just Wanna Rock”
Coi Leray, “Players (DJ Smallz 732 – Jersey Club Remix)”
Latto Feat. Cardi B, “Put It On Da Floor Again”
Dababy, “Shake Sumn”
Burna Boy Feat. 21 Savage, “Sittin’ On Top Of The World”
Drake & 21 Savage, “Spin Bout U”
Glorilla & Cardi B, “Tomorrow 2”

Bashkëpunimi më i mirë

Lil Durk Feat. J. Cole, “All My Life”
DJ Khaled Feat. Rick Ross, Lil Wayne, JAY-Z, John Legend & Fridayy, “God Did”
Coi Leray Feat. Busta Rhymes, “Players (DJ Saige Remix)”
Ice Spice & Nicki Minaj, “Princess Diana”
Latto Feat. Cardi B, “Put It On Da Floor Again”
Burna Boy Feat. 21 Savage, “Sittin’ On Top Of The World”
Glorilla & Cardi B, “Tomorrow 2”

Best Duo

City Girls
DJ Drama & Jeezy
Drake & 21 Savage
Earthgang
Larry June & The Alchemist
Quavo & Takeoff
Rae Sremmurd

Performanca më e mirë

Burna Boy
Busta Rhymes
Cardi B
Coi Leray
Dababy
Drake
Kendrick Lamar
Megan Thee Stallion

Tekstshkruesi më i mirë

21 Savage
André 3000
Burna Boy
Cardi B
Conway The Machine
Drake
J. Cole
Kendrick Lamar

Videoja e vitit

Anderson .Paak
Cole Bennett
Colin Tilley
Dababy & Reel Goats
Dave Free & Kendrick Lamar
Dave Meyers
Travis Scott

Kënga e vitit

Lil Durk Feat. J. Cole, “All My Life”
DJ Khaled Feat. Rick Ross, Lil Wayne, JAY-Z, John Legend & Fridayy, “God Did”
Lil Uzi Vert, “Just Wanna Rock”
Coi Leray, “Players”
Latto Feat. Cardi B, “Put It On Da Floor Again”
Drake & 21 Savage, “Rich Flex”
Burna Boy Feat. 21 Savage, “Sittin’ On Top Of The World”
Glorilla & Cardi B, “Tomorrow 2”

Albumi Hip Hop i vitit

Glorilla, Anyways, Life’s Great…
Coi Leray, Coi
DJ Khaled, God Did
Drake & 21 Savage, Her Loss
Metro Boomin, Heroes & Villains
Jack Harlow, Jackman
Lil Uzi Vert, Pink Tape
Megan Thee Stallion, Traumazine

Artisti i vitit Hip Hop

21 Savage
Burna Boy
Cardi B
Drake
Glorilla
J. Cole
Kendrick Lamar
Lil Uzi Vert

Producenti i vitit

ATL Jacob
DJ Khaled
Dr. Dre
Hit-boy
Hitmaka
Kaytranada
London On Da Track
Metro Boomin
The Alchemist

DJ i vitit

Chase B
D-NICE
DJ Cassidy
DJ Clark Kent
DJ Drama
DJ Jazzy Jeff
DJ Khaled
Kaytranada
Metro Boomin

Impact Track

Nas, “30”
Lil Durk Feat. J. Cole, “All My Life”
Megan Thee Stallion, “Anxiety”
Symba, “Can’t Win For Nothing”
Nle Choppa, “Champions”
DJ Khaled Feat. Rick Ross, Lil Wayne, JAY-Z, John Legend & Fridayy, “God Did”
Killer Mike & André 3000 Feat. Future & Eryn Allen Kane, “Scientists & Engineers”
Robert Glasper Feat. Mac Miller, “Therapy Pt. 2”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME