Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETDjersitja e tepërt, definicioni dhe shkaqet

Djersitja e tepërt, definicioni dhe shkaqet

Djersitja është një proces natyral i trupit tonë, i cili luan një rol të madh në ftohjen e tij, por edhe në eliminimin e toksinës nga trupi.

Mirëpo, djersitja e tepërt ndonjëherë është vërtet mjaft e pakëndshme, e ndonjëherë është shenjë e një sëmundjeje që as nuk e dinim se e kishim – transmeton KP.

Kur është normale të djersitesh shumë dhe kur është simptomë e një problemi shëndetësor?

Kur është normale djersitja

Sasia e djersës, e cila konsiderohet normale, është mjaft e ndryshueshme dhe varet nga individi dhe mënyra e tij e jetesës. Trupi prodhon më shumë djersë kur jashtë është nxehtë, kur jemi nervoz, kemi temperaturë ose jemi fizikisht aktivë. Djersitja ndonjëherë ndodh kur hamë ushqim pikant.

Prandaj, nëse ushtroni ose bëni punë fizike, dhe e bëni atë në temperatura më të larta, mund të prisni që të djersiteni më shumë.

Çfarë është djersitja e tepërt

Kur djersitemi shumë më tepër sesa i nevojitet trupit, është djersitje e tepërt ose hiperhidrozë. Rreth 3 për qind e popullsisë vuan nga ky problem.

Meqenëse njerëzit kanë nevoja të ndryshme për djersitje, është gjithashtu e vështirë të gjykohet kur djersitja është vërtet e tepërt.

Me këtë në mendje, ekspertët ende rendisin disa shenja që mund të tregojnë se jeni duke djersitur tepër:

• Djersitja ndodh edhe kur nuk jeni aktivë dhe nuk jeni të nxehtë

• Sasia e djersës rritet papritur për arsye të pashpjegueshme

• Ju djersitni shumë më tepër se të tjerët që janë po aq aktivë në të njëjtat kushte

 Ju vëreni një sasi të madhe djersitjeje vetëm në pjesë të caktuara të trupit

Pse ndodh djersitja e tepërt

Shpesh ndodh që shkaku i djersitjes së tepërt të mos gjendet. Ndonjëherë fenomeni mund të ndodhë për shkak të gjenetikës, me ç’rast djersitja e tepërt ndodh më shpesh gjatë pubertetit. Djersitja në pëllëmbët dhe këmbët mund të ndodhë edhe te fëmijët më të vegjël.

Djersitja e tepërt e papritur në moshë madhore mund të jetë rezultat i disa problemeve shëndetësore, medikamenteve dhe ndryshimeve në trup.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME