Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMIDurrësi dhe Golemi, "Antalya e Shqipërisë” që përthith turistët e huaj

Durrësi dhe Golemi, “Antalya e Shqipërisë” që përthith turistët e huaj

Bregdeti i Durrësit dhe Golemit është destinacioni kryesor i turistëve të huaj i cili përthith gjithnjë e më shumë pushues.

Autoritetet po kryejnë plugimin e rërës, heqjen e papastertive dhe për të vijuar me vendosjen e çadrave.

Sipas kryetarit të Unionit Turistik Shqiptar, heqja e masave anticovid ka sjellë interes të shtuar të turisiëve të huaj të cilët kete vit pritet të kalojnë shifrën prej 6 mln të 2019.

Rrahman Kasa: Që përthith më shumë turistë është zona e bregdetit Durrës-Golem, ajo ka edhe struktura më të mëdha. Ka aeroportin afër dhe ka detin e cekët për familjarët dhe e kam theksuar si Antalia e Shqipërisë. Mendoj që do kemi një numër të konsiderueshëm turistësh, do i kalojmë 6 mln dhe të kthehemi në shifrat e 2019. Kjo nga turizmi masiv i plazhit.

Edhe finalja e Konference League apo shpallja e Tiranës, Kryeqytet i Rinisë ka bërë që Maji të këtë prenotime të shumta nga të hujat.

“Edhe lehtësimi i masave ka bërë punën e vet. Turistë sporadikë ka, më mirë se vitet e tjera të cilët vijnë në mënyrë individiale kjo edhe nga Tirana Kryeqyteti i Rinisë”

Polonia mbetet tregu kryesor i turistëve të organizuar me carter, e ndjekur nga Çekia, Lituania, Gjermania dhe Zvicra.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME