Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREElon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

Elon Musk ka paditur krijuesin e ChatGPT OpenAI, duke argumentuar se ka dështuar në misionin e tij.

Musk ishte një nga bashkëthemeluesit e OpenAI dhe ndihmoi në formimin e misionit të tij origjinal për ta bërë punën e tij të disponueshme për publikun dhe për t’u zhvilluar me synimin për të mirën më të madhe. Por muajt e fundit ai ka qenë gjithnjë e më shumë kritik ndaj kompanisë dhe shefit ekzekutiv të saj Sam Altman, duke argumentuar se ai e kishte braktisur atë angazhim.

Musk pretendoi një shkelje të kontratës, duke thënë se Altman dhe bashkëthemeluesi Greg Brockman fillimisht iu afruan atij për të krijuar një kompani jofitimprurëse me burim të hapur, por startup-i i krijuar në 2015 tani është i fokusuar në fitimin e parave.

Duke rrëfyer themelimin e OpenAI-t, Musk tha se të tre burrat kishin rënë dakord të punonin në inteligjencën e përgjithshme artificiale (AGI), një koncept që makineritë mund të përballonin detyrat si një njeri, por në një mënyrë që do të “përfitonte njerëzimi”, sipas padisë.

OpenAI do të funksiononte gjithashtu në kundërshtim me Google, për të cilin Musk besonte se po zhvillonte AGI për fitim dhe do të përbënte rreziqe të mëdha.

Në vend të kësaj, OpenAI “o vuri flakën  marrëveshjes themeluese” në vitin 2023 kur lëshoi modelin e tij më të fuqishëm të gjuhës GPT-4 si në thelb një produkt të Microsoft-it, pretendohet në padi.

Elon ka kërkuar një vendim gjykate që do të detyronte OpenAI-n të bëjë kërkimin dhe teknologjinë e tij të disponueshme për publikun dhe të parandalojë që startup-i të përdorë asetet e tij, përfshirë GPT-4, për përfitimet financiare të Microsoft-it ose të ndonjë individi.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME