Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITET Fermerët e Roskovecit po braktisin serat: Qeveria nuk ka dhënë kurrë subvencione

 Fermerët e Roskovecit po braktisin serat: Qeveria nuk ka dhënë kurrë subvencione

Roskovec – Mungesa e subvencioneve, mungesa e fuqisë puntore ka bërë që 30% e fermerëve të serave në zonën e Roskovecit ti braktisin duke shkuar në emigracion

Fermerët e serave në zonën e Roskovecit po i braktisin serat. Shkaku sipas tyre është mungesa e mbeshtetjes se qeverise me ane te politikave si dhe subvencioneve per karburat, pesticide apo ne fidanë.
Nga ana tjetër mungesa e fuqise puntore pasi krahu i punës 18 deri 45 vjec ka e ikur ne emigracion pasi shikojne qe fitimet me te medha ekonomine i kane tek punesimi jashtë sesa ktu ne vend

Të pyetur fernerët e kësaj zone pohojnë faktin se kostot janë rritur por ata nuk i diktojne dotë cmimet e shitjes keshtu qe kjo ka kosto tek fermeret dhe ul fitimet e tyre.
Do ta provojme edhe kete vit dhe nese dalim përseri me humbje do i braktisim serat do shkojme ne emigracion

Moti i keqë që u dëmtoi serat disa javë më parë , bashkia ngriti komision dhe të dëmtuarëve u është premtuar se do zhdemtohen

Të ndodhur në kushte të tilla ku nga njera anë fermerët punojnë me kapacitet dhe nga ana tjetër qeveria nuk i mbështet, kostua e prodhimeve të tyre del më e shtrenjë në treg sesa e të njëjta prodhimeve që vijnë nga vendet fqinje të rajonit por me çmime më të ulta i detyronë ata që ti braktisin e të shikojnë fitimin diku tjetlr edhe jashtë kufijëve të vendit

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME