Wednesday, July 17, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETFestohen Pashkët Katolike në Fier

Festohen Pashkët Katolike në Fier

Fier – Edhe besimtarët katolikë në Fier kanë kremtuar Pashkët në  “ Kishën e Zonjës së Papërlyer” .

Dhjetra besimtarë kanë ndjekur kete të diel meshën e ringjalljes së Jezu Krishtit ku janë bashkuar për të uruar ringjalljen e tij , duke përcjellë mesazhe shprese dhe dashurie. Të njëjtat mesazhe ndau në fjalën e tij edhe Dom Francesco Pasqua ,  i cili drejtoi liturgjinë e shenjtë me lutje ndaj Zotit dhe duke respektuar të gjitha ritet e kësaj feste.

Pashka është kremtimi më i madh  i kalendarit liturgjik të kishës katolike romake dhe të kishave të tjera të krishtera që kremtojnë ringjalljen e Jezusit të Nazaretit ndodhur sipas Besëlidhjes së Re, tre ditë pas vdekjes së tij në kryq .

Në përfundim të Meshës së Shenjtë besimtarët katolikë fierakë uruan njëri- tjetrin , për më shumë paqe, begati, dhe dashuri në familjet e tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME