Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedGjermania rrit pagat, 12 euro për një orë pune

Gjermania rrit pagat, 12 euro për një orë pune

Kancelari gjerman Olaf Scholz e bëri rritjen e pagës minimale një pikë kyçe në platformën e tij zgjedhore dhe, të premten, ligjvënësit miratuan një projektligj që rrit pagën minimale në 12 € (12,90 dollarë) në orë që nga 1 tetori – një rritje prej 2,18 € në orë.

Rritja do të thotë 400 euro shtesë në muaj për njerëzit me të ardhura mujore prej 1700 euro, sipas ministrit të Punës Hubertus Heil.

“Kjo nuk është bota, por bën një ndryshim të dukshëm në portofol,” tha Heil përpara votimit në Bundestag, dhoma e ulët e parlamentit gjerman.

Gjermania prezantoi një pagë minimale kombëtare në vitin 2015 me insistimin e socialdemokratëve të qendrës së majtë të Scholz, të cilët në atë kohë ishin partnerë të vegjël në qeverinë konservatore të ish-kancelares Angela Merkel.

“Shumë qytetarë të vendit tonë punojnë shumë, por fitojnë pak – kjo duhet të ndryshojë,” shkroi Scholz në një postim në Twitter kur kabineti i tij ra dakord për rritjen në shkurt. “Për mua, një nga ligjet më të rëndësishme dhe një çështje respekti.”

A e kundërshtoi njeri ngritjen e pagës minimale?

Projektligji për rritjen e pagës minimale kaloi me një diferencë të gjerë me 400 pro, 41 kundër dhe 200 abstenime, kryesisht nga blloku opozitar i Unionit Kristian Demokrat dhe Unioni Kristian Social (CDU/CSU).

Politikanët nga CDU/CSU e qendrës së djathtë theksuan se nuk ishin kundër rritjes së pagës minimale, por mënyrës sesi e solli koalicioni i Scholz-it i socialdemokratëve, të gjelbërve dhe demokratëve të lirë neoliberalë. Partia e Majtë socialiste iu bashkua treshes së partive të koalicionit qeveritar në votimin për miratimin e projektligjit.

Si përcaktohet paga minimale në Gjermani?

Paga minimale në Gjermani përgjithësisht rekomandohet nga një komision që përfshin përfaqësues të punëdhënësve dhe punonjësve. Politikanët më pas nxjerrin ligje në bazë të këtyre rekomandimeve. Por për këtë rritje, qeveria e anashkaloi komisionin dhe vendosi vetë 12 euro, duke shtuar se organi do të përcaktojë rritjet e ardhshme.

Disa punëdhënës kritikuan rritjen, duke argumentuar se qeveria po ndërhyn në negociatat e krijuara prej kohësh midis punëdhënësve, punonjësve dhe sindikatave për të vendosur nivelet e kompensimit.

Sindikatat dhe politikanët, megjithatë, e kundërshtuan atë kritikë duke thënë se një pagë minimale e vendosur në 12 euro do të reduktonte varfërinë në Gjermani.

Kush merr një pagë minimale në Gjermani?

Paga minimale e Gjermanisë mbulon shumicën e punëtorëve në vend që janë mbi 18 vjeç. Kjo përfshin punëtorët sezonalë, pavarësisht se nga janë ata.

Si në shumicën e vendeve, ka një sërë përjashtimesh nga rregulli. Praktikantët, punëtorët që marrin pjesë në skemat e promovimit të punës, të papunët afatgjatë në gjashtë muajt e parë pas rihyrjes në tregun e punës dhe individët e vetëpunësuar nuk mbulohen nga ligji i pagës minimale.

Punëtorët që kalojnë tranzit nëpër vend, si pilotët e linjave ajrore dhe shoferët e kamionëve, gjithashtu nuk mbulohen.

Sa shpesh ndryshon paga minimale?

Paga minimale aktuale kombëtare është 9,82 €, me një rritje në 10,45 € që nga korriku tashmë në libra. Komisioni i pagës minimale do të vendosë për nivelet e rritjeve të mundshme në të ardhmen në janar 2023 dhe qershor 2023.

Gjermania ka një nga pagat minimale më të larta në Bashkimin Evropian. Me normën aktuale prej 9,82 €, një punonjës me kohë të plotë do të fitonte 1,621 € në muaj, pak pas Luksemburgut (2,257 €), Irlandës (1,775 €), Holandës (1,725 ​​€) dhe Belgjikës (1,658 €).

Një numër vendesh të Bashkimit Evropian, si Danimarka, Italia, Austria, Qiproja, Finlanda dhe Suedia, nuk kanë pagë minimale kombëtare. Ata mbështeten në sindikatat dhe sektorët individualë për të vendosur pagat e tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME