Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedHeroi 15 vjeçar ukrainas, përdori dronin lodër kundër ushtrisë ruse

Heroi 15 vjeçar ukrainas, përdori dronin lodër kundër ushtrisë ruse

Një 15-vjeçar ukrainas, i cili përdori dronin e tij lodër për të ndihmuar forcat e armatosura të lokalizojnë dhe shkatërrojnë një autokolonë të madhe ruse që kërcënonte Kievin në ditët e para të luftës është konsideruar një “hero i vërtetë i Ukrainës”.

Andrii Pokrasa që jeton në periferi të kryeqytetit ukrainas, iu ofrua vetë ushtrisë për t’i ndihmuar ata të gjenin autokolonën, e cila po fshihej përgjatë autostradës E40 midis Kievit dhe qytetit Zhytomyr. Pokrasa kishte blerë një mini-dron vitin e kaluar dhe ishte një pilot shumë i aftë i tij.

I mituri përcaktoi koordinatat e tankeve dhe fiksonte foto të tyre, të cilat babai i tij ia përcillte ushtrisë ukrainase përmes rrjeteve sociale. Disa minuta më vonë, artileria ukrainase sulmoi autostradën pranë zonës Berezivka dhe e bllokoi atë afërsisht 23 milje larg nga qendra e Kievit.

“Pokrasa ishte i vetmi që kishte përvojë me dronë në atë rajon” – tha Yurii Kasjanov, komandanti i një njësie të mbrojtjes territoriale duke shtuar: “Ai është një hero i vërtetë. Një hero i Ukrainës”. 

https://mol.im/a/10894345#v-1055664809205808890

Andrii Pokrasa, a 15-year-old boy who lives on the outskirts of the Ukrainian capital, was approached directly by the military to help them find the convoy using a drone
Wreckage of an obliterated Russian convoy is pictured lying along the E40 highway between Kyiv and Zhytomyr. Andrii Pokrasa's drone piloting skills helped the Ukrainian army to pinpoint and destroy several Russian tanks and armoured vehicles headed for Kyiv
Pokrasa took his drone into a nearby field under cover of darkness and successfully obtained photos and GPS co-ordinates of oncoming convoys
This is one of the many images taken of various different Russian armoured vehicles from Pokrasa's drone
Pokrasa is pictured practicing with his drone
This screen grab taken from a drone video shows the remains of a Russian convoy on the E40 highway near Berezivka, where Pokrasa was operating his drone
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME