Saturday, September 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEJa pse bananet janë të shenjta për këtë vend

Ja pse bananet janë të shenjta për këtë vend

Banania është një nga frutat që shumë prej nesh e adhurojnë dhe e preferojnë veçanërisht për shkak të substancave që ofron dhe veçanërisht për energjinë. Konkretisht falë qëndrueshmërisë , bollëkut dhe çmimit të lirë me të cilin disponohet, fruti jo vetëm që përdoret gjerësisht në përditshmërinë e qytetarëve të vendit, por ka filluar të adhurohet prej tyre me nderim fetar .

Njerëzit që e kanë ngritur bananen në më shumë se vetëm frutat më të njohura në botë, nuk janë askush tjetër veçse indianët. Më shumë se 15 lloje të ndryshme bananesh lulëzojnë në Indi , dhe fruti përdoret në kuzhinën indiane pothuajse çdo ditë, me indianët që e konsiderojnë atë jo vetëm një material të shijshëm dhe ekonomik, por një ilaç për sëmundjet fizike dhe mendore.

Në Ayurveda , forma e lashtë indiane e mjekësisë alternative që dalëngadalë po bëhet e njohur në mbarë botën, fruti i bananes konsiderohet se i sjell dobi lëkurës dhe trajton sëmundjet e saj, ndërsa lulja dhe kërcelli i bimës përdoren për trajtimin e diabetit.

Për më tepër, rrëshira e bananes besohet të ketë përfitime terapeutike në një sërë kushtesh, nga një pickim i thjeshtë i mushkonjave te lebra dhe epilepsia. Në fakt, për të trajtuar hipertensionin dhe pagjumësinë, indianët e mbulojnë kokën me një pomadë të veçantë dhe më pas e mbështjellin me një gjethe bananeje, e cila besojnë se ka veti qetësuese.

Meqenëse bananes i atribuojnë kaq shumë përfitime të dobishme shëndetësore, nuk është çudi që indianët madje e kanë përfshirë frutin në ceremonitë e tyre të shumta fetare dhe devocionale. Në mënyrë karakteristike, bima e bananes konsiderohet nga hinduizmi si një simbol i hyjnisë Brihaspatit, e cila ka tipare të përbashkëta me Zeusin.

Në Bengali, gjithashtu, gjatë festimeve për nder të perëndeshës Durga, një hyjni që përfaqëson luftën dhe energjinë femërore, besimtarët bëjnë figurina të perëndeshës nga një bimë bananeje, të cilën e mbështjellin me një sari të verdhë dhe e quajnë ” Kola Bou ” (ku “kola ” do të thotë banane dhe “bou” grua).

Përveç kësaj, banania lidhet nga indianët me bollëkun dhe pjellorinë, dhe kështu në shumë pjesë të vendit, dy pemë banane të lulëzuara vendosen në hyrje të ndërtesave ku zhvillohen dasma dhe ceremoni të tjera të tipit fetar.

Banania, më në fund, është i vetmi frut i përmendur në tekstet e lashta të shenjta të indianëve, si Vedat, Pali dhe Bhagavad Gita, dhe konsumohet nga ndjekësit e sekteve të ndryshme të hinduizmit si “i favorshëm ” pas ngjarjeve të ndryshme fetare.

Vlen të theksohet se përveç përdorimit simbolik, ushqimor dhe terapeutik të bananes, indianët kohët e fundit janë dhënë në shfrytëzimin e saj në një mënyrë të re: në zanatet që punësojnë njerëz të shumtë, kryesisht gra, rrobat ekologjike bëhen nga fibrat bimore. dhe mbetje të ndryshme të bimës së bananes që nuk janë shfrytëzuar ndryshe.

Duket, pra, se indianët kanë shumë arsye të mira për të vazhduar t’i nderojnë dhe vlerësojnë bananet, pasi me kalimin e viteve ata gjejnë gjithnjë e më shumë mënyra për t’i përdorur ato në avantazhin e tyre

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: