Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËJava e kulutrës greke ndalet në Apoloni

Java e kulutrës greke ndalet në Apoloni

Fier – Javët kulturore ndërkombetare kanë sjellë në Apoloninë antike javën greke, me kulturën dhe traditat e vendit fqinj, prezantuar për publikun nga shfaqja” Miti i Amazonave”. 

Një takim mes kulturash që ka përcjellë artin e legjendat, duke ndërthurur të kaluarën me të tashmen, artin antik me atë konteporan duke pasur ne fokus pikërisht ate ” Mitin e Amazonave”.

Një shfaqe plot emocion dhe pasion ku historia legjendare e Pentesilesë ka ardhur nëpëermjet  lëvizjeve të  forta të balerinëve te trupës së baletit të koreografes greke  Artemis Ignatiou dhe kompozitorit Miran  Tsalikian.

Lufta e zjarrtë mes Akilit dhe Pentesilës, mbretëreshës legjendare të Amazonave, ka rrëmbyer duartrokitjet e publikut, mes të cilëve edhe ambasadorja e Greqisë në vendin tonë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME