Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËTH@SHETHEMEJustin Bieber me pasoja nga paraliza e fytyrës

Justin Bieber me pasoja nga paraliza e fytyrës

Justin Bieber duket se ka pësuar “humbje mjaft të rëndë” të lëvizjes në fytyrë dhe mund të mbetet me paralizë “afatgjatë”, ka thënë një ekspert neurologjik për Sky News.

Të premten këngëtari postoi një video në Instagram duke zbuluar se ai është diagnostikuar me një sëmundje të rrallë të quajtur sindroma Ramsay Hunt.

Ajo ka rezultuar në paralizë të plotë të anës së djathtë të fytyrës së tij dhe do të thotë se datat e tij të ardhshme të turneut do të duhet të shtyhen.

Profesor Derick Wade, një ekspert në rehabilitimin neurologjik në Universitetin e Oxford Brookes, tha për Sky News se megjithëse shumica e njerëzve shërohen plotësisht, Bieber duket se ka një rast serioz të virusit.

“Kam vënë re se nuk ka pasur asnjë lëvizje, kështu që është humbje mjaft e rëndë”, u shpreh eksperti.

Sindroma Ramsay Hunt është një ndërlikim i virusit të herpesit – i cili mund të shfaqet te njerëzit që kanë vuajtur nga lija e dhenve në fëmijëri.

Shanset për rikuperim përmirësohen nëse trajtimi antiviral jepet brenda 72 orëve të para të simptomave – me 70% të atij grupi që shërohet plotësisht.Por kjo bie në vetëm 50% nëse pacienti nuk merr trajtim të shpejtë.

Simptomat përfshijnë një skuqje të dhimbshme ose flluska brenda gojës, në vesh, në lëkurën e kokës .Pacientët do të përjetojnë gjithashtu një humbje të shijes në anën e prekur të gjuhës dhe shurdhim në veshin e prekur.

NHS thotë se sindroma Ramsay Hunt shkaktohet nga një virus në nervin e fytyrës dhe është një shkak më i rëndë i paralizës së fytyrës.Sindroma mund të trajtohet me steroide, medikamente antivirale dhe rehabilitim të fytyrës. NHS thotë se më pak se gjysma e pacientëve shërohen plotësisht.

Profesor Wade shpjegoi: “Paraliza e fytyrës si kjo është mjaft e zakonshme.

“Normalisht quhet paralizë e Bell-it dhe supozohet se është për shkak të një infeksioni virusor që prek nervin e fytyrës ndërsa udhëton përmes një kanali shumë të ngushtë në kafkë.Ajo që ka pasur është herpes, virusi i dhenve që prek të njëjtin nerv në të njëjtin pozicion.Kështu që lind për shkak të informacionit në nerv që shkakton një ënjtje dhe nuk ka hapësirë ​​për të fryrë, kështu që ndalon së funksionuari ndërsa është i fryrë dhe i përflakur.”

I pyetur për kohën e rikuperimit, ai shtoi: “Disa njerëz shërohen shumë shpejt – në tre javë – dhe më pas njerëzve të tjerë mund të duhen disa muaj. Pra, është shumë i paparashikueshëm.Disa njerëz kanë mbetur me të afatgjatë dhe ka disa efekte të mbetura.”/Lapsi.al

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME