Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËKate Middleton, gati për të marrë titullin e Princeshë Dianas

Kate Middleton, gati për të marrë titullin e Princeshë Dianas

Kate Middleton ka lavdëruar së fundmi Princ William, për përgatitjen e saj për të marrë titullin e mëparshëm të nënës së tij të ndjerë, Princeshë Diana.

Kur një fans mbretëror e komplimentoi Dukeshën e Kembrixhit më 4 qershor, duke thënë: “Do të jesh një princeshë e shkëlqyer e Uellsit”, Middleton u përgjigj: “Kjo është shumë e sjellshme. Unë jam në duar të mira” përpara se t’i drejtohej të shoqit.

Shkëmbimi, i cili u zhvillua gjatë festimeve të Jubileut Platinum të Mbretëreshës Elizabeth II, u bë viral së fundmi në mediat sociale.

Middleton, 40 vjeç, do të marrë titullin e bërë të famshëm për herë të parë nga Diana kur Mbretëresha, 96, të vdesë, sipas British Heritage Travel Magazine.

Publikimi shpjegoi se ndryshimi i titullit të dukeshës do të ndodhë pasi William, 39 vjeç, do të quhet Princi i Uellsit – titulli që historikisht i është dhënë mashkullit të parë në radhë për fronin.

Babai i Williams, Princi Charles, i cili është Princi aktual i Uellsit, do të heqë dorë nga titulli pasi ai është vendosur të pasojë Mbretëreshën dhe të bëhet Mbret.

Charles, 73, ka mbajtur zyrtarisht titullin që nga ceremonia e tij e investimit në 1969.

Kur Charles u martua me Dianën më 29 korrik 1981, ajo u bë e njohur si Princesha e Uellsit. Ata mirëpritën William në qershor 1982 dhe më pas Princin Harry në shtator 1984.

Çifti ranë dakord të ndaheshin në dhjetor 1992 dhe divorci i tyre u finalizua në gusht 1996.

Sipas faqes së internetit të familjes mbretërore, ka pasur biseda mes Mbretëreshës, Charles dhe Dianës nëse kjo e fundit mund të mbante titullin e saj pas divorcit.

Treshja përfundimisht ranë dakord që princesha do të njihej si Diana, Princesha e Uellsit, pa “Lartësisë së saj Mbretërore”.

Më pas Diana vdiq tragjikisht në një aksident me makinë në gusht 1997. Ajo ishte 36 vjeç.

Charles u rimartua në prill 2005 me Camila Parker Bowles, por asaj iu dha titulli Dukeshë e Cornwall.

Duke qenë se Middleton ka qenë pjesë e familjes mbretërore, ajo ka gjetur shumë mundësi për të nderuar të ndjerën Lady Di.

Dukesha veshi perlat e Dianës në memorialin e Princit Philip në mars dhe së fundmi u shfaq me të njëjtin stil veshjejenë Jubileun Platinum.

Kate u martua me William në prill 2011 dhe ata kanë tre fëmijë: Princi George, 8 vjeç, Princesha Charlotte, 7 dhe Princi Louis, 4 vjeç.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME