Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETKonstituoet këshilli bashkiak në Fier, betohet Armando Subashi (vidiot)

Konstituoet këshilli bashkiak në Fier, betohet Armando Subashi (vidiot)

Fier – Keshilli bashkiak Fier ka zhvilluar mbledhjen e tij të parë ku kanë zgjedhur kryetarin e tij si dhe ka kryer betimin Armando Subashi i cili nis mandatin e tij të 3 në krye të kësaj bashkie. Këshilli bashkial ka 51 anetarë të ndara në parti politike si më poshtë

PS 33
PSD 5
PD 4
BF 7
PDIU 1

ALD 1

Nga 51 anwtarë, pjesmares kanë qënë prezentë 49 anetare. Nga verifokimi i mandateve
50 mandate të vlefeshme nga komis i mandateve.

Gentian Koçi nga ALD kish dorëzuar dorëheqjen kështu që Keshilli i ri bashkiak do i kërkojë KQZ zëvendësimin e tij, dhe të shikoj mandatin

Antoneta Çunaj u zgjodh kryetare e këshillit bashkiak Fier me 44 vota ku votuan 49 keshilltarë dhe 48 vota të vlefëshme dhe 1 pa vlefshme

Gjithashtu zgjidhen 2 nën kryetarët e keshillit bashkiak

Propozimet enga grupet e partive politike ishin si më poshtë
PS Fatbardha Merkaj mori 34 vota
BF Ilia Fili mori 9 vota
PD Endri Jaupi 35 vota
PSD Kreshnik Dapi 12 vota

49 keshilltarë votuan dhe u gjetën 49 te fletë votimi të vlefshme nga komisoni i ngritur që ndodqi proçesin zgjedhor.

Nëë përfundim u zgjodhën dy nënkryetarë një nga mazhoranca dhe një nga opozita zgjodhën
Fatbardha Merkaj PS 34 vota
Endri Jaupaj PD 35 vota

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME