Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJILancohet kontrolluesi i ri i website për të luftuar mashtrimin në internet

Lancohet kontrolluesi i ri i website për të luftuar mashtrimin në internet

Një mjet i ri i kontrollit të faqes në internet është lançuar për të ndihmuar përdoruesit të konfirmojnë nëse një sajt është i ligjshëm përpara se të vizitojnë.

Grupi i sigurisë në internet Get Safe Online ka punuar me shërbimin e parandalimit të mashtrimit Cifas për të krijuar mjetin, i cili u mundëson përdoruesve të fusin adresën e çdo faqe interneti për të kontrolluar nëse është një sajt i vërtetë apo një mashtrim.

Mjeti është i pritur në faqen e internetit Get Safe Online dhe përdor një algoritëm të bazuar në më shumë se 40 burime të dhënash dhe raporte me qëllim të keq në uebfaqe nga agjencitë e zbatimit të ligjit, rregullatorët dhe markat e konsumatorëve për të identifikuar dhe verifikuar faqet e futura nga përdoruesit – duke siguruar një rezultat besimi për faqe interneti.

Faqet e internetit të rreme ose me qëllim të keq, shpesh duke imituar faqe të vërteta, përdoren nga mashtruesit për të joshur njerëzit që të ndajnë detaje personale dhe financiare, të cilat më pas mund të përdoren për të lehtësuar vjedhjen e identitetit.

Tony Neate, shefi ekzekutiv i Get Safe Online, tha: “Për më shumë se 15 vjet Get Safe Online ka ofruar këshilla dpër sigurinë në internet për individët dhe bizneset e vogla për të siguruar që të gjithë ne të mund ta përdorim internetin në mënyrë të sigurt.

“Interneti është i mahnitshëm, por si shumë gjëra, ka të meta: mashtrime, njerëz që përpiqen të shfrytëzojnë ju dhe informacionin tuaj personal.

“Lancimi i Kontrollit të një Uebsajti sot është revolucionar dhe ne jemi shumë të emocionuar që mund t’u ofrojmë më në fund individëve mundësinë për të kontrolluar fjalë për fjalë një faqe interneti përpara se ta përdorin atë.

“Ne jemi gjithashtu jashtëzakonisht mirënjohës për partnerët tanë që kanë ndihmuar për ta realizuar atë. Tani,  thjesht duam të njoftojmë sa më shumë njerëz që të jetë e mundur, në mënyrë që Mbretëria e Bashkuar të përfitojë nga kjo aftësi e re dhe të ndihmojë në përmirësimin e luftës së bashkuar kundër mashtruesve.”

Sipas të dhënave më të fundit nga Cifas, ka pasur një rritje prej 43% të rasteve që përfshijnë vjedhje identiteti të depozituara në bazën kombëtare të të dhënave të mashtrimit në tre muajt e parë të 2022, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME