Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORELista e fituesve të “Tony Awards 2024”

Lista e fituesve të “Tony Awards 2024”

E organizuar nga Ariana DeBose për të tretin vit radhazi,” Tony Awards” mblodhi interpretues nga shfaqjet më të mira të vitit, duke përfshirë The Outsiders, bashkëprodhuar nga Angelina Jolie dhe ringjalljen muzikore Merrily We Roll Along.

Alicia Keys’ Hell’s Kitchen dhe Stereophonic kryesuan listën për më shumë nominime këtë vit me 13 secila. Disa nga emrat më të mëdhenj në Hollywood u njohën gjithashtu nga American Theater Wing dhe Broadway League me nominime, duke përfshirë Rachel McAdams, Jeremy Strong nga Succession, William Jackson Harper nga The Good Place, Jessica Lange dhe Daniel Radcliffe. Por kush përfundoi duke marrë në shtëpi një statujë të lakmuar këtë vit? Vazhdoni të lexoni për listën e plotë të fituesve të Tony Awards!

Muzikali më i mirë

The Outsiders

Shfaqja më e mirë

Stereophonic

Muzikali më i mirë 

Merrily We Roll Along

Shfaqja më e mirë

Appropriate

Aktor kryesor (shfaqje)

Jeremy Strong – An Enemy Of The People

Aktor dytësor(shfaqje)

Will Brill – Stereophonic

Aktor kryesor(muzikal)

Jonathan Groff – Merrily We Roll Along

Aktor dytësor (muzikal)

Daniel Radcliffe – Merrily We Roll Along

Aktore kryesore (shfaqje)

Sarah Paulson – Appropriate

Aktore dytësore (shfaqje)

Kara Young – Purlie Victorious: A Non-Confederate Romp Through The Cotton Patch —

Aktore kryesore (muzikal)

Maleah Joi Moon – Hell’s Kitchen

Aktore dytësore (muzikal)

Kecia Lewis – Hell’s Kitchen

Regjia më e mirë(muzikal)

Danya Taymore – The Outsiders

Orkestrimi më i mirë

Jonathan Tunick – Merrily We Roll Along

Dizajni më i mirë në një muzikal

Tom Scutt – Cabaret at the Kit Kat Club

Kostumografia më e mirë në një muzikal

Linda Cho – The Great Gatsby

Ndriçimi më i mirë

Brian MacDevitt and Hana S. Kim – The Outsiders

Regjia (shfaqje)

Daniel Aukin – Stereophonic

Dizajni më i mirë në një shfaqje

David Zinn – Stereophonic

Kostumografia më e mirë në një shfaqje

Dede Ayite – Jaja’s African Hair Braiding

Ndriçimi më i mirë 

Jane Cox – Appropriate

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME