Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREMeghan Markle kritikohet pas përdorimit të titullit të saj mbretëror

Meghan Markle kritikohet pas përdorimit të titullit të saj mbretëror

Meghan Markle, ka nxitur reagime me lançimin e markës së saj të re të ushqimit dhe stilit të jetesës, American Riviera Orchard, duke përdorur titullin e saj mbretëror për “përfitim komercial”.

Pavarësisht se u këshillua të mos përdorte titujt e tyre për përfitime pas largimit nga detyrat mbretërore, Meghan Markle u prezantua me titullin e saj mbretëror në Instagram ARO, duke nxitur kritika nga ekspertët mbretërorë.

Në një artikull nga Claire Anderson, Matthew Dooley, Aditi Rane dhe Aurora Bosotti, u theksua se veprimet e Meghan mund të kenë shkelur marrëveshjen që ajo dhe Princi Harry bënë me Mbretëreshën kur ata u larguan nga rolet e tyre mbretërore në vitin 2020. Redaktori mbretëror Russell Myers vuri në dukje se përdorimi i titullit mbretëror të Meghan për qëllime promovuese binte në kundërshtim me kushtet e marrëveshjes, duke thënë: “Shkelje e qartë e marrëveshjes nga Duka dhe Dukesha e Sussex për të mos përfituar nga titujt e tyre mbretërorë, apo jo?”

Artikulli citonte gjithashtu nga kushtet e abonimit të Meghan në faqen e saj të internetit, e cila thoshte: “Po, do të doja të isha i pari që do të dija për produktet, disponueshmërinë dhe përditësimet nga America Riviera Orchard”. Kjo nxiti më tej polemikat rreth shfrytëzimit të mundshëm të titullit mbretëror për qëllime tregtare.

Nisja e American Riviera Orchard përkoi me pjesëmarrjen e Princit William në Diana Awards për të nderuar nënën e tij të ndjerë, Princeshën Diana. Koha e lansimit të markës së Meghan së bashku me një ngjarje të rëndësishme brenda familjes mbretërore shtoi një shtresë tjetër shqyrtimi në veprimet e saj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME