Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTANetanyahu: Fillimi i hakmarrjes

Netanyahu: Fillimi i hakmarrjes

Këmbësoria izraelite bëri bastisjet e para në Rripin e Gazës këtë të premte kundër luftëtarëve të Hamasit. Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se një fushatë hakmarrjeje sapo kishte filluar. Izraeli është zotuar të asgjësojë Hamasin pasi luftëtarët e tij u futën nga Gaza një javë më parë dhe sulmuan qytete dhe fshatra, duke vrarë 1300 izraelitë, kryesisht civilë, dhe duke u larguar me shumë pengje.

Që atëherë, Izraeli e ka vendosur Rripin e Gazës të drejtuar nga Hamasi, shtëpia e 2.3 milionë palestinezëve, nën një rrethim total dhe e ka bombarduar atë me sulme ajrore të paprecedentë. Autoritetet e Gazës thonë se deri tani 1900 njerëz kanë vdekur. Të premten, Izraeli u dha më shumë se 1 milion banorëve të gjysmës veriore të Gazës, 24 orë për të ikur në jug për të shmangur sulmin. Hamasi u zotua të luftojë deri në pikën e fundit të gjakut dhe u tha banorëve të mos lëvizin.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite kundëradmirali Daniel Hagari tha se trupat e mbështetur nga tanke kishin kryer bastisje në ekuipazhet palestineze të raketave dhe për të kërkuar informacion mbi vendndodhjen e pengjeve. Ky është raporti i parë zyrtar i trupave tokësore në Gaza që nga fillimi i krizës. “Ne po i godasim armiqtë tanë me një fuqi të paprecedentë” – tha Netanyahu në një deklaratë të shkurtër, e cila, në mënyrë të pazakontë, u transmetua në televizion pasi kishte filluar Shabati hebre. “Theksoj se ky është vetëm fillimi”. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME