Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODË“Nga fustani i paturpshëm tek veshja kafazi”, Chiara Ferragni i jep zë...

“Nga fustani i paturpshëm tek veshja kafazi”, Chiara Ferragni i jep zë gruas në ”Sanremo 2023”

Nata e parë e festivalit italian “Sanremo 2023” u mbajt të martën, dhe këtë vit festivali shënon edicionin e 73-të. Si bashkëprezantuese, Chiara Ferragni ka dhënë mesazhe të forta përmes 4 fustaneve.

Veshje për çdo mesazh që ajo dëshiroi të përcillte, nisur nga përjetimet personale të gjykimeve që ka hasur për shkakun që është grua dhe nënë gjithashtu! Ferragni ngriti zërin fort që femrat të ndjehen lirisht seksi dhe ta ekspozojnë sensualitetin e tyre, pa patur frikë nga paragjykimet, urrejtja e komentet negative! Ajo shprehu dëshirën që vajzat e vogla sot të lirohen nga “kafazi” dhe rregullat patriarkale të shoqërisë, për t’u bërë në të ardhmen gratë që ato ëndërrojnë!

“Ndjehuni të lira të thyeni rolin që shoqëria ju ka caktuar të ndiqni” ishte mesazhi i saj i fundit, për të gjitha gratë që duan thjesht të jenë vetvetja, pa u paragjykuar.

Veshja e paturpshme

Një krijim “nudo” nga Dior. Fustani, riprodhon trupin e Ferragni në një stil që të jep iluzionin e lakuriqësisë. Ky krijim është pikënisja për një reflektim të gjatë mbi trupat e grave.

Veshja kundër urrejtjes

“E shpifur”, “ E denjë për një porno”, “A je një mami eskortë”, ishin disa nga mesazhet e shkruara në fustan, që janë pikërisht komentet që blogerës i kanë ardhur në rrjetet e saj sociale.

Fustani manifest

Blogerja italiane, njëherazi edhe binzesmene kishte zgjedhur një fustan të zi të thjeshtë në dukje, ku krahëve kishte hedhur një copë të bardhë, bashkangjitur së cilës shkruhej “Mendoni të lira”. Ky ishte mesazhi i parë që bukuroshja iu drejtoi grave, në një shoqëri ku burrat “bërtasin” fort e duan të donimojnë.

Kafazi

Fundi simbolizon një kafaz, në formën e një burgu të përbërë nga paragjykimet e imponuara nga një shoqërie e cila vijon të jetë patriarkale. Prandaj, pamja e katërt është cilësuar si një shpresë për brezat e grave të ardhshme, të cilave u përket edhe Vittoria, vajza e dytë e blogeres.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME