Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIParisi ndalon marrjen me qira të skuterëve elektrikë

Parisi ndalon marrjen me qira të skuterëve elektrikë

Parisienët kanë votuar për të ndaluar marrjen me qira të skuterëve elektrikë në qytetin e tyre, duke i dhënë një goditje operatorëve të skuterëve dhe një triumf për aktivistët e sigurisë rrugore.

Pothuajse 90% e votave të hedhura të dielën favorizuan ndalimin e pajisjeve me bateri, treguan rezultatet zyrtare.

Por nën 8% e atyre që kishin të drejtë dolën për të votuar.

Referendumi u thirr si përgjigje ndaj një numri në rritje të njerëzve të plagosur dhe vrarë me e-skuter në kryeqytetin francez.

Nga 1.38 milionë njerëz në regjistrin zgjedhor të qytetit, pak më shumë se 103,000 morën pjesë, sipas shifrave zyrtare. Nga këta, mbi 91,300 votuan kundër skuterëve.

Parisi ishte një nga qytetet e para që miratoi mjetet elektrike, por kritikët argumentojnë se ato po shkaktonin më shumë dëm sesa mirë.

Kishte një shqetësim në rritje me mënyrën se si disa njerëz po drejtonin skuterët, duke u endur nëpër trafik, duke shmangur këmbësorët në trotuare dhe duke arritur shpejtësinë 17 mph (27 km/h).

Shpesh nuk mbanin helmeta dhe fëmijët nga 12 vjeç mund të merrnin ligjërisht skuter. Kishte gjithashtu kritika se grupet e e-skuterëve të parkuar krijonin rrëmujë në trotuare.

Në vitin 2021, një 31-vjeçare italiane u vra pasi u godit nga një skuter elektronik që mbante dy persona. Ajo u rrëzua dhe goditi kokën në trotuar, duke pësuar një atak kardiak.

Por operatorët e e-skuterëve argumentuan se automjetet përbënin një pjesë të vogël të aksidenteve të përgjithshme të trafikut në qytet.

Kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo thirri referendumin, ku votuesit mund të thoshin nëse ishin pro ose kundër e-skuterëve me qira. Automjetet në pronësi private nuk ishin pjesë e votimit.

Udhëheqësja socialist pro çiklizmit mbështeti një ndalim dhe njoftoi votimin në janar për të lejuar njerëzit të vendosin.

“Unë jam i përkushtuar të respektoj zgjedhjen e votuesve, pastër dhe thjesht”, u tha ajo gazetarëve ndërsa vendosi votën e saj.

“Është shumë e shtrenjtë – pesë euro (4.40 £; 5.40 dollarë) për 10 minuta – nuk është shumë e qëndrueshme, dhe mbi të gjitha, është shkaku i shumë aksidenteve,” shtoi ajo.

Nga frika se klientët e tyre kryesisht të rinj nuk do të dilnin për të votuar, tre operatorët kryesorë – Lime, Dott dhe Tier përdorën mediat sociale për t’i nxitur njerëzit të votonin në favor të tyre. Ata gjithashtu ofruan udhëtime falas gjatë gjithë ditës të dielën.

Ligjet e reja të prezantuara në vitin 2019, duke përfshirë një kërkesë për të veshur veshje me shikueshmëri të lartë dhe për të mos vozitur kundër fluksit të trafikut, vendosën një gjobë prej 135 € (116 £; 146 dollarë) dhe deri në 1,500 € për tejkalimin e kufirit të shpejtësisë.

Ndërkohë, skuterat e hedhur ishin bërë gjithashtu një problem i rëndësishëm në Paris, ku shumë prej tyre u gjetën në parqet dhe sheshet e qytetit.

Ndalimi i parkimit të skuterëve pa doke në trotuar kryesisht mbeti i pavëmendshëm pavarësisht kërcënimit për një gjobë prej 35 €.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME