Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETPorti i Durrësit, e njëjta skemë si ajo e Zagrebit

Porti i Durrësit, e njëjta skemë si ajo e Zagrebit

Nje skeme thuajse identike me ate te Portit Durres, ne dukje nga kompania Eagle Hills dhe me nje personazh publik te politikes se Zagrebit, qe beri gjithcka qe projekti te realizohej: Ish-Kryebashkiaku i Zagrebit, Milan Bandic’. Ky “kishte mbetur i impresionuar” nga vizitat ne Dubai…

Projekti, njelloj si ketu tek ne, perfshinte mijera m2 ku do te ndertoheshin kulla gjigande luksoze (por jo agjesimin e portit me te madh te vendit si ketu). Manhattan Zagreb, parashikohej te ndertohej ne breg te lumit Sava. Edhe aty gjithcka nisi ne formen e nenshkrimit te nje marreveshje bashkepunimi me Emiratet e Bashkuara Arabe ne 2017, per te mesuar me pas me shume veshtiresi, mbi cfare fshihej pas saj.
Reagimi i forte i opozites dhe shoqerise civile, beri qe ne 2020 projekti te anulohej. Madje kjo permendet si nje fitore, edhe ne raportin e atij viti, nga Freedom House, mbi nje projekt me praktika jotransparente.

Nese lexoni detajet me poshte, kuptoni se e njejta strategji eshte ndjekur aty, Belgrade Waterfalls dhe disa vende te tjera….

https://www.24sata.hr/news/vlasnik-nebodera-koji-je-gorio-u-dubaiju-htio-je-nekoc-graditi-zagrebacki-manhattan-871903

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME