Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËRama në OKB: Ta bëjmë botën më të vogël për shkelësit e...

Rama në OKB: Ta bëjmë botën më të vogël për shkelësit e ligjit

Kryeministri Edi Rama duke folur në cilësinë e Presidentit të Këshillit të Sigurisë, theksoi se ëhstë e nevojshme që shtet të punojnë sëbashku për respektimin e të drejtave të njeriut.

Rama në fjalën e tij të parë si kreu i KS tha se të gjithë sëbashku duhet të punojnë për ta bërë botën më të vogël për shkelësit e ligjit, që askush të mos besojë më se mund të kryejë krime dhe mund të mos japë llogar.

“Çështja e llogharidhënies mbetet në qendër të kolektives. Objektivat janë të trefishta të rritet roli i bashkësisë kombëtare për të vënë para përgjegjësisë shtetet, të forcohen mekanizmat e llogaridhënies edhe në aspektin rajonal, të përcaktohen shkeljet e të drejtave të njeriut dhe shkeljes ndërkombëtare për të vënë në vend dinjitetin e viktimave dhe të afërmeve të tyre. Kemi parë për shumë gjatë autorët të lihen të lirë pa asnjë pasojë, nuk duhet të lëmë askënd të besojë se mund të bëjë krime dhe t’ia hedhë paq. Duhet të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për respektimin e ligjit. Të punojmë sëbashku për të drejtën ndërkombëtare. Llogaria efektive do të kontribuoje për paqen. Duhet të bëjmë gjithçka që ta bëjmë botën më të vogël për shkelësit duke përdorur të gjitha mjetet”, tha Rama.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME